UE/ Unia przyjęła jubileuszową Deklarację Berlińską
Z okazji 50-lecia podpisania Traktatów Rzymskich, 25 marca 2007 roku podczas uroczystości jubileuszowych na dziedzińcu Muzeum Niemieckiej Historii w Berlinie, Wspólnota przyjęła tekst Deklaracji Berlińskiej. Stanowi ona podstawę do prac nad eurokonstytucją.
„Europa była przez stulecia ideą, nadzieją na pokój i porozumienie. Ta nadzieja spełniła się. Integracja europejska przyniosła nam pokój i dobrobyt” - słowa te rozpoczynają tekst Deklaracji opracowanej „za zamkniętymi drzwiami” prezydencji niemieckiej na podstawie pomysłu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barosso.
W uroczystych obchodach rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich uczestniczą przywódcy 27 krajów członkowskich, w tym prezydent Lech Kaczyński oraz szefowie unijnych instytucji. Nie przyjechała minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.
Deklarację podpisali, poza Barosso, kanclerz Niemiec Angela Merkel w imieniu rządów 27 krajów członkowskich oraz Hans-Gert Poettering jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Dokument składa się z preambuły, dotyczącej wspólnej historii oraz trzech części, poświęconych kolejno: wspólnym wartościom, wspólnym działaniom i przyszłości UE. Deklaracja nie wymienia z nazwy żadnego kraju, co wskazuje na otwarty charakter UE.
Preambuła opisuje dotychczasowe osiągnięcia Unii, w tym także jej rozszerzenie. Podkreśla rolę państw Europy Środkowo-Wschodniej, znaczenie wspólnej historii. Część pierwsza obejmuje uniwersalne wartości – na pierwszym miejscu UE stawia człowieka i jego godność. Deklaracja podkreśla znaczenie pokoju i wolności, demokracji, praworządności, wzajemnego szacunku i odpowiedzialności, dobrobytu i bezpieczeństwa, tolerancji, sprawiedliwości i solidarności.
Rozdział drugi wskazuje na ekonomiczny sukces Wspólnoty (wspólny rynek i waluta), podkreśla rolę wspólnej polityki socjalnej i zatrudnienia (zintegrowany rynek pracy), wspólnej walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. Dokument zawiera krytykę rasizmu i ksenofobii, podkreśla konieczność pokojowego rozwiązywania konfliktów, promocję wolności i rozwoju, zwalczania klęsk głodu, biedy, choroby na całym świecie. Kładzie szczególny naciska na wspólną politykę energetyczną i ochrony środowiska.
Trzecia część dotyczy wspólnej przyszłości w tym konieczność reformy instytucjonalnej oraz wypracowania Traktatu Konstytucyjnego przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 ("odnowienie wspólnego fundamentu").
Deklaracja Berlińska nie zawiera zapisu o chrześcijańskich korzeniach Europy ani odwołania do Boga. W tekście nie pojawia się też wzbudzające kontrowersje słowo "konstytucja". W Deklaracji znalazł się natomiast postulat Polski – nawiązanie do błędów komunizmu oraz wojen bałkańskich oraz propozycja Hiszpanii dotyczącą zapisu o wspólnej walce z nielegalną imigracją.
"Unia opiera się na równouprawnieniu i solidarnym współżyciu. Umożliwia uczciwy kompromis interesów pomiędzy krajami członkowskimi" – głosi Deklaracja. Dokument podkreśla jedność UE, zachowanie samodzielności i tradycji swoich członków. Całość kończy stwierdzenie: „Europa jest naszą wspólną przyszłością!”.
W czerwcu br. kanclerz Niemiec, Angela Merkel przedstawi harmonogram dotyczący nowej europejskiej konstytucji.
Na podstawie: euobserver.com, wp.pl, ec.europa.eu, timesonline.co.uk