UE/ Unia upomina Czarnogórę za nielegalne stosowanie euro
Unijni ministrowie finansów zebrani w Luksemburgu uznali, że użycie euro jako narodowej waluty w Czarnogórze jest niezgodne z prawem unijnym.
„Jednostronna 'euroizacja' nie jest zgodna z traktatem o Wspólnocie Europejskiej, który uznaje przyjęcie euro za ostatni element skomplikowanego procesu konwergencji o wielostronnej strukturze” – stwierdzono w projekcie wspólnego oświadczenia ministrów finansów Unii Europejskiej, które oficjalnie zostanie wygłoszone 9 października.
Republika bałkańska uznała walutę europejską za obowiązujący pieniądz w styczniu 2002 roku, wraz z wejściem banknotów i monet euro do obiegu w jedenastu krajach Unii Europejskiej. Wcześniej, od 2000 roku funkcję narodowej waluty w liczącej 620 tys. mieszkańców Czarnogórze pełniła marka niemiecka. Władze ówczesnej prowincji serbskiej twierdziły, iż działanie to jest krokiem w kierunku uzyskania niepodległości i przyszłego członkostwa republiki w strukturach wspólnoty.
Nie mniej jednak Unia Europejska i Europejski Bank Centralny nie wystosowały jak dotąd jednoznacznego nakazu, aby Czarnogóra zrezygnowała z unijnej waluty. Celem tego oświadczenia jest raczej podkreślenie konieczności spełnienia prawnych i ekonomicznych wymogów wstępu do strefy euro. Kwestia ta zyskała na znaczeniu zwłaszcza w momencie uzyskania przez republikę niepodległości w czerwcu 2006 roku.
Innym obszarem, w którym waluta europejska jest stosowana niezgodnie z unijnymi przepisami jest Kosowo, południowo-serbska prowincja próbująca uzyskać niepodległość. Z kolei pieniądzem powszechnie używanym na terenie Serbii jest dinar.
Czarnogóra zawrze 15 października br. pakt o stabilizacji i stowarzyszeniu z Unią Europejską. Podpisanie tego dokumentu jest powszechnie uznawane za pierwszy krok w kierunku członkostwa w strukturach unijnych.
Na podstawie: euobserver.com, ft.com, news.bbc.co.uk