UE/ Unia zabiera głos w sprawie Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej
Prezydencja portugalska ogłosiła deklarację w sprawie sytuacji w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej. Głosi ona, że UE udziela pełnego poparcia władzom tego państwa dla kontynuowania ich wysiłków w celu osiągnięcia pokoju w kraju, zgodnie z ustaleniami z Wagadugu.
Unia Europejska wzywa strony porozumienia z Wagadugu do pełnej implementacji jego postanowień. W szczególności zaś kładzie nacisk na osiągnięcie postępu w kluczowych dziedzinach, takich jak: DRR (demobilizacja, rozbrojenie i reintegracja) oraz przeprowadzenie wolnych i demokratycznych wyborów, uwierzytelnionych przez społeczność międzynarodową.
Unia Europejska zapowiada, że będzie „kompanem Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej na jej ścieżce w kierunku pokoju i ponownego zjednoczenia”. Już zapowiedziano uczestnictwo UE w obradach międzynarodowego ciała konsultacyjno – obserwacyjnego, które ma powstać zgodnie z zapisami porozumienia z Wagadugu.
Swoje poparcie dla deklaracji UE wyraziła Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Gruzja, Islandia, Liechtenstein, Macedonia, Mołdawia, Norwegia, Serbia, Turcja i Ukraina.
***
Porozumienie z Wagadugu zostało podpisane 4 marca 2007 r. przez prezydenta Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, Laurenta Gbagbo oraz premiera, Guillaume Soro. Zawarto w nim środki, które należy przedsięwziąć w celu zakończenia politycznego podziału kraju.
Początek politycznego wrzenia w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej datuje się na rok 2002, gdy Guillaume Soro wystąpił jako przywódca rebelii przeciw władzy Laurenta Gbagbo, oskarżając go o prowadzenie dyskryminacyjnej polityki.
Na podstawie: eu2007.pt, crisisgroup.org, un.org, news,bbc.co.uk