UE/ Unię niepokoi ryzyko wolniejszego wzrostu gospodarczego
Uczestnicy nieformalnego spotkania ministrów finansów Unii Europejskiej w Brdzie niedaleko Lublany ostrzegli w piątek (04.04), że ryzyko recesji w USA, kryzys na rynkach finansowych i rosnąca inflacja są zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego strefy euro.
Obecna sytuacja gospodarcza może skłonić do dalszego obniżenia prognoz wzrostu PKB strefy euro w 2008 roku, który i tak został w lutym obniżony do 1,8 proc. Zaktualizowane prognozy dla strefy UE i wszystkich państw UE Komisja Europejska przedstawi pod koniec kwietnia. W marcu inflacja, napędzana m.in. wysokimi cenami paliw, wyniosła w stosunku rocznym 3,5 proc. To rekordowo wysoki poziom od 16 lat, który wywołał zaniepokojenie ministrów w Brdzie.
Z okazji spotkania unijnych ministrów, którym będą towarzyszyć szefowie banków centralnych krajów UE, w sobotę (05.04) w Lublanie odbędzie się wielka manifestacja europejskich związków zawodowych pod hasłem "Europejscy pracownicy potrzebują podwyżek płac". Ma w niej wziąć udział 300 związkowców z NSZZ "Solidarność" i setka z OPZZ.
- Wzrost płac musi wynikać ze wzrostu wydajności. Inflacja jest największym wrogiem najsłabszych. Milionerzy nie będą mieli żadnych problemów, by sobie z nią poradzić. To, co robimy, to też jest walka socjalna - powiedział premier Luksemburga, Jean-Claude Juncker.
Minister finansów Polski, Jacek Rostowski, stwierdził, iż nie uważa, aby tegoroczny wzrost gospodarczy w kraju był wyższy niż przewidywane 5,5 proc. Tempo wzrostu w strefie euro mniejsze o 1 pkt proc. przekłada się na analogiczny spadek tempa wzrostu PKB w Polsce, ale zapewnił, iż rząd wziął to pod uwagę, zapisując w zrewidowanym planie konwergencji 5,5-procentowy wzrost gospodarczy w tym roku. W zeszłym roku wzrost polskiego PKB wyniósł 6,5 proc.
Rostowski stwierdził jednakże, że ma większe wątpliwości jeśli chodzi o inflację. Dodał, że pod koniec roku Polska powinna ponownie w sposób bardziej trwały spełniać inflacyjne kryterium z Maastricht, natomiast cel inflacyjny NBP - najpóźniej w 2010 roku.
Na podstawie: euractiv.com, ec.europa.eu