Polki chcą unijnej pomocy w implementacji polityki równości
- Angelika Kordalska
Jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej jest zapewnienie równości między mężczyznami i kobietami. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobowiązane do zapewnienia równego traktowania kobiet i mężczyzn i wdrożenia dyrektyw równościowych.
Brak efektywnych działań ze strony polskiego rządu, mających na celu wprowadzenie zasad równego traktowania kobiet i mężczyzn wywołało zaniepokojenie polskich organizacji i grup zajmujące się przeciwdziałaniem dyskryminacji. Do tej pory nie udało się wprowadzić skutecznej polityki antydyskryminacyjnej w wielu obszarach.
Obecne rozwiązania instytucjonalne w Polsce nie wypełniają podstawowych kryteriów zapisanych w dyrektywach równościowych. Zarówno Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji działający w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej jak i powołana w marcu 2008 roku Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Elżbieta Radziszewska, nie mają podstawowych uprawnień m.in. do udzielania niezależnej pomocy prawnej ofiarom dyskryminacji, sporządzania niezależnych raportów na temat dyskryminacji w Polsce oraz możliwości rekomendowania zmian prawnych, mających na celu poprawę sytuacji osób dyskryminowanych i przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom związanym z dyskryminacją. Warto podkreślić, że oba urzędy nie są instytucjami niezależnymi i wypełniają przede wszystkim politykę rządową, dla której dyskryminacja kobiet nie stanowi priorytetu, a kwestie równouprawnienia płci traktowane są w sposób marginalny.
Polskie kobiety są dyskryminowane we wszystkich obszarach życia społecznego, prywatnego i publicznego - drastycznie powiększyły się dysproporcje między zarobkami kobiet i mężczyzn, kobiety mają utrudniony dostęp do karier zawodowych, kobiety ciągle są ofiarami wielu przestępstw w tym przemocy i molestowania seksualnego. Z tego powodu, zaniepokojone tą sytuacją kobiety, zwracają się do Komisji Europejskiej, stojącej na straży prawa wspólnotowego, o jak najszybsze podjęcie skutecznych działań, mających na celu doprowadzenie do pełnej i poprawnej implementacji wspólnotowych standardów równościowych w naszym kraju.
Na podstawie: onet.pl, euractiv.com, ec.europa.eu