UE/ Unijni ministrowie finansów pozostają krytyczni wobec Francji
„Musimy dążyć do zmniejszenia rządowych deficytów budżetowych”- powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, który wyjątkowo uczestniczył w spotkaniu Eurogrupy. Minister finansów Niemiec, Peer Steinbrück podkreślił, że to duże kraje Unii, takie jak Francja, powinny w szczególności dążyć do wypełnienia celów do 2010 roku. „Kiedy wielkie kraje nie postępują zgodnie z zasadami, jest to bardzo szkodliwe dla całej Europu”, dodał duński minister finansów Wouter Bos. Wezwał on też do bardziej zdecydowanych sankcji w stosunku do krajów, które nie wywiązują się z zobowiązań przyjętych w Pakcie Stabilnośći i Wzrostu.
Unijny Pakt Stabilności i Wzrostu został przyjęty przez Radę Europejską w 1997 roku. Stanowi zabezpieczenie dla krajów strefy euro przed nadmiernymi deficytami budżetowymi krajów eurolandu. Określa on kryteria polityki gospodarczej krajów członkowskich, w tym przede wszystkim nakłada obowiązek redukowania deficytu budżetowego. Deficyt finansów publicznych Francji wynosi 1,8 % PKB, a dług publiczny ok. 65 %. PKB. Pakt Stabilności i Wzrostu przewiduje maks. 60 %. Pakt przewiduje jednak nałożenie sankcji dopiero kiedy deficyt przekracza 3 % PKB. Dlatego obecnie państwa UE mogą jedynie wywierać na Francję presję polityczna.
Francja broni się przed atakami ze strony unijnych partnerów argumentami o recesji i kosztami reform gospodarczych. Nicolas Sarkozy nie ukrywa jednak, że uważa, iż silne euro nie sprzyja francuskiemu eksportowi. 10 lutego powiedział wprost, że w dziedzinie finansów jest przeciwny automatycznym regułom, które nie zostawiają miejsca na polityczne decyzje i elastyczność. Dodał też że kwestia waluty nie jest sprawą tabu.
Eurogrupa, to ministrowie finansów strefy eurolandu. Spotykają się raz w miesiącu w celu koordynacji gospodarek krajowych i utrzymania stabilności wspólnej waluty.
Na podstawie: euobserver.com, euractiv.com