UE-USA/ Nowe porozumienie w sprawie udostępniania danych pasażerów
Przedstawiciele państw Unii Europejskiej poparły w piątek (29.06) nowe porozumienie w sprawie udostępniania amerykańskim władzom danych osobowych pasażerów lotów na trasie UE-USA w ramach wsparcia walki z terroryzmem.
Dla wdrożenia decyzji potrzeba jeszcze jednak usunięcia ostatnich zastrzeżeń parlamentów narodowych i zaakceptowanie przez nie porozumienia.
"Kilka krajów chce klaryfikacji paru szczegółów dotyczących implementacji decyzji, ale nie ma zastrzeżeń co do zawartości porozumienia" stwierdził jeden z przedstawicieli państw UE. "W praktyce sprawa jest już załatwiona. Powinna zostać sformalizowana w lipcu" dodał inny dyplomata.
Porozumienie w sprawie dostępu do danych pasażerów osiągnięto podczas środowych rozmów pomiędzy Komisarzem UE ds. sprawiedliwości i bezpieczeństwa Franco Frattinim, ministrem spraw wewnętrznych kończących przewodnictwo w UE Niemiec Wolfgangiem Schaeuble i amerykańskim ministrem bezpieczeństwa krajowego Michaelem Chertoffem.
W ramach tymczasowego porozumienia, wygasającego w 31 lipca b.r., europejskie linie lotnicze są zobowiązane przekazywać nawet 34 kategorie danych dotyczących pasażerów lecących do USA, w tym m.in. adresy, numery telefonów i informacje o formie płatności za bilet.
Nowe porozumienie ograniczy ilość zbieranych informacji do 19 kategorii. Amerykańskie władze utracą dostęp do systemów rezerwacj linii lotniczych. Jednak dane będą mogły być udostępniane nie tylko Amerykańskiemu Biuru Ceł i Ochrony Granic, ale także, pod pewnymi warunkami, przekazywane przez ministerstwo bezpieczeństwa krajowego amerykańskim agencjom zaangażowanym w wojnę z terroryzmem, np. FBI. Czas przechowowania danych w USA będzie mógł zostać wydłużony z obowiązującego obecnie 3,5 roku nawet do 15 lat. Dyplomaci nie ujawnili które z kategorii informacji przestaną być wymagane przez USA.
iht.com, gazeta.pl, heise.de