Unijni ministrowie dyskutują o zdolności militarnej UE
12 i 13 marca odbyło się w hotelu Crowne Plaza w Pradze nieformalne spotkanie ministrów obrony krajów członkowskich Unii Europejskiej. Prowadziła je Vlasta Parkanová, minister przewodniczących obecnie UE Czech. Do najważniejszych tematów poruszanych podczas obrad należało podsumowanie dotychczasowych unijnych misji wojskowych i współpraca z NATO i innymi organizacjami międzynarodowymi . W swoim przemówieniu inauguracyjnym minister Parkanová podkreśliła, że spotkanie odbywa się w 10-tą rocznicę przyjęcia Czech, Polski i Węgier do NATO, które to wydarzenie pozwoliło ostatecznie obalić jałtański porządek międzynarodowy. Głównym punktem pierwszego dnia obrad było omówienie prowadzonych obecnie unijnych operacji militarnych. Gośćmi ministrów byli dowódcy tych misji: gen. John McColl z operacji ALTHEA w Bośni, gen. Patrick Nash dowodzący w Czadzie (EUFOR TCHAD/RCA – 15 marca zadania tej misji mają być przekazane siłom ONZ w ramach operacji MINURCAT) i kadm. Phillip Jones, który prowadzi pierwszą w historii unijną operacją morską ATALANTA, której celem jest zwalczanie piractwa u wybrzeży Somalii. Podkreślono pozytywną ocenę wszystkich tych działań, zwracając jednocześnie uwagę na to, że osiągnięcie celów militarnych nie wystarczy do osiągnięcia pokoju na zdestabilizowanych obszarach. Muszą zostać podjęte także działania zapewniające dobrobyt i rozwój na tych obszarach, na przykład w ramach współpracy z ONZ.
W sprawie operacji ALTHEA toczyły się dodatkowo rozmowy co do harmonogramu wycofania z Bośni stacjonujących tam 1800 żołnierzy. Nie doszło jednak do porozumienia w tej sprawie.
Kolejnym istotnym problemem były stosunki UE z NATO. Austriacki minister, Norbert Darabos powiedział, że „jako ministrowie obrony krajów UE nie powinniśmy tak wiele mówić o współpracy z NATO, lecz jak najbardziej wysuwać na czoło naszych dyskusji kooperację z ONZ. Uważam, że w dziedzinie współpracy z Narodami Zjednoczonymi jest jeszcze potencjał, który powinien być wykorzystany.” Niemiecki minister Franz Josef Jung: „Z mojego punktu widzenia chodzi o to, aby rozszerzyć polityczne możliwości działania UE w zakresie bezpieczeństwa i obronności, a odbywać się to powinno w sposób komplementarny do NATO. W ten sposób wzmacniamy zarówno Sojusz Północnoatlantycki, jak i unijną politykę obronną i w dziedzinie bezpieczeństwa”. Ostatecznie ministrowie zgodzili się, że pełnowartościowa i praktyczna współpraca z Paktem jest niezbędna i w przyszłości niezastąpiona. Omawiano także współpracę z innymi organizacjami międzynarodowymi, jak ONZ i Unia Afrykańska.
Poruszony został także problem wzrostu zdolności operacyjnej państw UE przy użyciu helikopterów, w tym także transportowych. Sprawa ta została poruszona już podczas francuskiego przewodnictwa w Unii, obecnie Czesi kontynuują tą problematykę m.in. przy okazji zorganizowanego w Pradze seminarium odnośnie rozwiązywania problemu niedoboru śmigłowców transportowych w misjach UE i NATO. Planowane jest także utworzenie Europejskiej Powietrznej Flotylli Transportowej (EATF), która ma być jednym ze środków radzenia sobie z tego rodzaju utrudnieniami.
Ważnymi kwestiami były także: międzynarodowa wymiana młodych oficerów w ramach programu wzorowanego na międzyuczelnianym programie ERASMUS, dalszy rozwój Europejskiej Agencji Obrony i pogłębianie współpracy międzynarodowej. Rozmawiano także o obsadzeniu stanowiska szefa NATO po ustępującym Jaap de Hoof Schefferze, jednak żaden z uczestników nie chciał udzielić informacji o tym, kto jest faworytem państw biorących udział w szczycie.
Na podstawie: bmvg.de, army.cz, bmlv.gv.at, eu2009.cz, radio.cz