W Wilnie powstaje ośrodek informacyjny białoruskiej opozycji
Przebywający na Litwie działacze opozycyjni z Białorusi wystąpili z inicjatywą stworzenia w Wilnie białoruskiego biura informacyjnego. W realizację projektu zaangażowani są członkowie sztabu wyborczego Uładzimira Niaklajewa.
Po wyborach prezydenckich na Białorusi, które odbyły się 19 grudnia ub. roku i wzmożonych represjach ze strony władz wymierzonych w działaczy opozycyjnych, wielu z nich znalazło się na emigracji. W Wilnie przebywają m. in. działacze ruchu "Mów Prawdę!" byłego kandydata w wyborach prezydenckich, Uładzimira Niaklajewa i członkowie jego sztabu wyborczego, Aleh Miacelica i Jury Alejnik. Obecnie rozpoczęli działania zmierzające do utworzenia w stolicy Litwy ośrodka białoruskiej opozycji.
Aleh Miacelica zadeklarował, że rozpoczęły się już rozmowy z litewskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz posłami na Sejm w sprawie udzielenia pomocy w tworzeniu białoruskiego biura informacyjnego w Wilnie. Opozycjonista stwierdził, że Wilno zostało wybrane jako miasto geograficznie bliskie Białorusi. Miacelica przypomina, że w Wilnie obecna jest społeczność białoruska, działają tam Europejski Uniwersytet Humanistyczny, Dom Praw Człowieka oraz inne organizacje białoruskie.
Podstawowym celem działalności ośrodka będzie informowanie społeczności międzynarodowej o sytuacji na Białorusi, organizacja pomocy strukturom działającym w kraju jak również pomocy materialnej i prawnej dla tych, którzy zmuszeni byli do opuszczenia ojczyzny. Miacelica podkreśla, że nowa struktura powinna przedstawiać interesy całej białoruskiej opozycji. Ma stanowić wspólną platformę dla przebywających w Wilnie emigrantów. Powstające przedstawicielstwo białoruskiej opozycji w mediach zaczęto już nazywać "nieoficjalną ambasadą".
Aleh Miacelica zapowiedział również, że działacze tworzący ośrodek nie zamierzają ubiegać się o azyl polityczny na Litwie. Mają zamiar wrócić na Białoruś, gdy tylko będzie to możliwe. Według szacunków Miacelicy, które przedstawił w wywiadzie dla czasopisma "Biełorusskij Partizan", na emigracji politycznej po 19 grudnia 2010 r. znalazło się około pół tysiąca ludzi.
W stolicy Litwy od dawna obecne są już organizacje i placówki związane z białoruską opozycją. Od 2005 r. ma tam swoją siedzibę Europejski Uniwersytet Humanistyczny. W latach 1992-2004 funkcjonował w Mińsku, do czasu zamknięcia przez władze. Obecnie umożliwia on studiowanie Białorusinom, którzy nie mają możliwości kontynuowania nauki w ojczystych uczelniach. Po spacyfikowaniu powyborczych protestów opozycji władze Uniwersytetu zadeklarowały gotowość przyjęcia studentów relegowanych z powodów politycznych ze szkół wyższych na Białorusi.
Na podstawie: belaruspartisan.org, ehu.lt, delfi.lt, naviny.by