Węgry: Dług publiczny powyżej 80 procent PKB
Według najnowszej deklaracji rządu w Budapeszcie, prowadzone są zmiany w podatkach, które mają zagwarantować największe reformy od ponad dwóch dekad. Głównym ich założeniem jest równoczesne złagodzenie spadku PKB oraz powiększanie się zadłużenia państwa, którego wartość na dzień dzisiejszy przekracza ponad 80 proc. produktu krajowego brutto.
W pierwszym kwartale bieżącego roku, dług publiczny na Węgrzech wyniósł ponad 21 bln forintów (ponad 340 mld zł) i był o 13 proc. większy niż na ostatni dzień 2008 roku. Według węgierskiego ministerstwa finansów, spadek o punkt procentowy PKB przekłada się na zwiększenie długu o 0,8 proc. i według rządowych prognoz, w tym roku gospodarka zmaleje o ponad 6 procent. Tak potężne załamanie gospodarcze (najmocniejsze od 1991 roku) oraz potężny wzrost długu publicznego, przełoży się na mniejsze wpływy z podatków do budżetu państwa.
Najbardziej dotkliwie załamanie koniunktury odczuje wymiana handlowa, gdyż import ma się zmniejszyć o około 16 procent, z kolei eksport o 15 proc. Podobne wielkości spadku zanotuje wskaźnik produkcji przemysłowej i nowych inwestycji. Według ministerstwa finansów, pod koniec roku należy spodziewać się zmniejszenia stopy recesji w kraju, ze względu na poprawę w dostępie do kapitału na rynkach międzynarodowych.
Węgierski urząd statystyczny parę dni temu podał, że sprzedaż detaliczna obniżyła się pod koniec pierwszego kwartału o 3, 6 proc. rok do roku, dlatego też, w porównaniu do innych państw z Europy Środkowo – Wschodniej, dekoniunktura w handlu jest trzykrotnie głębsza. Najbardziej niepokojące jest to, że sprzedaż detaliczna notuje spadek ciągły od przeszło dwóch lat.
Związku z tym, rząd przygotowuje obniżkę podatków dochodowych w celu pobudzenia gospodarki. Niższe podatki od osób fizycznych i prawnych będą jednak zrekompensowane podniesieniem podatku VAT.
Główna stopa procentowa ustalana przez Węgierski Bank Narodowy jest obecnie na poziomie 9,5 procent.
Na podstawie: reuters.com