Węgry zacieśniają współpracę z Iranem
Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó spotkał się w Teheranie z irańskim prezydentem Hasanem Rouhanim. Oba państwa chcą w najbliższym czasie rozwinąć swoją współpracę, m.in. w dziedzinie energii jądrowej.
Szijjártó (na zdj.) wyraził zaniepokojenie ostatmimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie, a szczególnie działalnością terrorystów z Państwa Islamskiego, wojnami domowymi i rozwojem radykalnego islamu. Węgierski minister jednocześnie przyjął z zadowoleniem kompromis dotyczący programu nuklearnego Iranu, bowiem bez pragmatycznej współpracy z tym krajem, nie da się rozwiązać problemów całego regionu. Choć Szijjártó podkreślił, że jego kraj przestrzega międzynarodowe sankcje nałożone na Iran, to jednocześnie dodał, iż Węgry popierają wszelkie rozmowy z Irańczykami.
Irański prezydent Hasan Rouhani stwierdził natomiast, że Iran i Węgry mają ogromny potencjał w kwestii współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej. Jednocześnie potępił zachodnie sankcje, lecz dodał, iż Węgry mogą być mostem łączącym Europę Środkową i Bliski Wschód. Rouhani wezwał też wszystkie kraje do kooperacji w celu zwalczania przyczyn i skutków terroryzmu.
Szef węgierskiego MSZ spotkał się także ze swoim irańskim odpowiednikiem, Mohammadem Dżawadem Zarifem. Obaj politycy rozmawiali na temat czterech obszarów, które wymagają poprawy w obustronnych stosunkach. Stąd w Teheranie ma powstać Węgierski Instytut Kultury, oba kraje mają zwiększyć wymianę studencką, podjąć współpracę gospodarczą, a także rozwinąć program atomowy, gdy Iran porozumie się już z najsilniejszymi państwami świata.
Na podstawie: dailynewshungary.com, kormany.hu, presstv.ir.