Wielka Brytania/ Wszedł w życie nowy system punktowy dla imigrantów
Rząd brytyjski rozpoczął pierwszą fazę wdrażania kontrowersyjnego systemu punktowego dla imigrantów spoza Unii Europejskiej. Początkowo będzie on obowiązywał dla wysoko wykwalifikowanych robotników już przebywających w Wielkiej Brytanii, chcących przedłużyć swój pobyt.
System punktowy, który będzie stopniowo wdrażany na przestrzeni 2008 roku, preferuje imigrantów z dobrą znajomością języka angielskiego oraz wyższym wykształceniem, jak również robotników ze specjalnościami poszukiwanymi na brytyjskim rynku pracy, posiadających już ofertę zatrudnienia.
Nisko wykwalifikowani robotnicy spoza UE nie będą mogli swobodnie przyjechać do Wielkiej Brytanii w najbliższej przyszłości, ponieważ rząd brytyjski jest przekonany, ze może wypełnić krótkotrwałe luki na rynku pracy robotnikami z krajów członkowskich Unii. Imigranci z wszystkich krajów UE, z wyjątkiem Rumunii i Bułgarii mogą obecnie swobodnie osiedlać się w granicach Zjednoczonego Królestwa.
Rząd brytyjski twierdzi, że wprowadzenie systemu punktowego to „największa od kilku pokoleń zmiana polityki imigracyjnej w Wielkiej Brytanii”. Ma za zadanie przyciągnąć tylko tych imigrantów, którzy rzeczywiście mogą zwiększyć potencjał ekonomiczny kraju, nie stwarzając jednocześnie zagrożenia dla jego polityki społecznej.
Konserwatywna opozycja twierdzi jednak, że zmiany są „przereklamowane” i nie będą mieć istotnych efektów dla brytyjskiej ekonomii. Jej postulatem jest wprowadzenie rocznych limitów napływu imigrantów spoza UE.
Wprowadzona pierwsza faza systemu punktowego zastąpi stary program dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Preferuje ona głównie biznesmenów zainteresowanych inwestycjami w Wielkiej Brytanii, jak również specjalistów nowych technologii. Wszyscy przyjezdni będą musieli zdać test z języka angielskiego, chyba że są gotowi zainwestować minimum milion funtów. Wykształcenie i dotychczasowe zarobki w kraju pochodzenia również będą brane pod uwagę, z uwzględnieniem specyficznych warunków panujących w danym kraju.
Celem fazy drugiej programu, która rozpocznie się w drugiej połowie 2008 roku, będzie zapełnienie luk na brytyjskim rynku pracy- niezależny komitet ekspertów będzie na bieżąco oceniał zapotrzebowanie na konkretne zawody i umiejętności. Obejmie ona również zmiany dotyczące pobytów pracowników sezonowych oraz młodych ludzi. Zmiany dotyczące studentów spoza UE wejdą w życie dopiero w przyszłym roku.
Minister ds. Imigracji Liam Byrne podkreślił, że wprowadzone zmiany, oparte na systemie australijskim, reprezentują niezbędną elastyczność w stosunku do szybko zmieniających się warunków ekonomicznych. „Jeśli tylko będziemy potrzebować pracowników w danym sektorze gospodarki, możemy szybko zmienić stosunek punktów w tej dziedzinie, zamiast zmieniać roczne limity dotyczące ogólnej liczby przybywających imigrantów”- powiedział Byrne w ostatnim wywiadzie radiowym, nawiązując do alternatywnej propozycji opozycji.
Minister Byrne wprowadził też nowe grzywny dla przedsiębiorców zatrudniających nielegalnych imigrantów. Zapytany czy według niego w Wielkiej Brytanii przebywa zbyt dużo liczba imigrantów odpowiedział, że „to zagadnienie nie może być zredukowane do tak prostego pytania”.
Na podstawie: bbc.co.uk, iht.com, guardian.co.uk, independent.co.uk