Włochy-Malta: Koniec sporu o rozbitków
Włoskie władze zgodziły się przyjąć grupę 140 imigrantów, która od czterech dni stoczona na tureckim statku na wodach Morza Śródziemnego, oczekiwała na decyzję, które państwo wyda zgodę na wpłynięcie statku na jego terytorium.
Włoski Minister Spraw Zagranicznych Franco Frattini powiedział, iż Włochy zdecydowały się na przyjęcie rozbitków, ponieważ „rząd maltański nie przestrzega prawa dotyczącego pomocy rozbitkom”.
Rząd włoski podkreśla, że decyzja o przyjęciu imigrantów jest wyjątkiem i nie należy jej traktować jako precedensu oraz, że została podjęta ze względu na katastrofalna sytuację sanitarną na statku.
W czwartek (16.04) statek przewożący afrykańskich imigrantów zaczął tonąć 25 mil od włoskiej wyspy Lampeduza. Przepływający w pobliżu turecki okręt wyłowił rozbitków, ale żadne państwo nie zdecydowało się ich przyjąć.
Rozbitkowie zostali wyłowieni na maltańskich wodach terytorialny, jednak Maltańczycy twierdzili, że imigranci powinni zostać odtransportowani do najbliższego portu, tzn. na włoską wyspę Lampeduzę.
Wysoki Komisarz ONZ do spraw uchodźców zaapelował do władz obydwu krajów, aby odłożyły na bok prawny aspekt całej sprawy i udzieliły pomocy potrzebującym.
Rząd włoski zamierza skierować uwagę Komisji Europejskiej na problem imigrantów na wodach Morza Śródziemnego, a także przedstawić sprawę na najbliższym szczycie Rady ds. Ogólnych i Stosunków Zewnętrznych, który odbędzie się na 27 kwietnia w Luksemburgu.
Na podstawie: corriere.it, bbc.co.uk