Bośnia i Hercegowina-UE/ Integracja z UE priorytem według Lajčaka
Wysoki Przedstawiciel ONZ w Bośni Miroslav Lajčak powiedział w czwartek (14.2), że wspólnym celem władz i obywateli Bośni i Hercegowiny powinna być stabilność, demokracja i bezpieczeństwo, które gwarantuje członkostwo w UE.
Podczas otwarcia konferencji "Europejska perspektywa dla BiH" w Sarajewie, która zgromadziła bałkańskich i europejskich polityków, dyplomatów oraz analityków, Wysoki Przedstawiciel ONZ w Bośni (OHR) oświadczył, że integracja Bośni i Hercegowiny z UE stanowi "priorytet wszelkich moich działań w BiH".
Zdaniem Lajčaka, opóźnienia jakie ma Bośnia na drodze do integracji europejskiej wynikają z faktu niedostatecznego stopnia dialogu społecznego i słabej komunikacji pomiędzy władzami całej federacji oraz dwóch podmiotów, serbskiego i bośniackiego z obywatelami kraju. Zdaniem szefa OHR, każdy pojedyńczy mieszkaniec Bośni powinien zostać uświadomiony, że integracja z Unią Europejską nie może być kwestią zainteresowania jedynie dla elit politycznych.
"Dlatego rezultaty naszej pracy są skromne, a sytuacja jest niezadowalająca" - stwierdził Miroslav Lajčak.
Szef OHR zapowiedział, że do maja bieżącego roku, w 16 najwięskszych miastach Bośni i Hercegowiny odbędą się otwarte debaty, w czasie których każdy obywatel będzie mógł podzielić się swoimi wątpliwościami, uwagami lub pytaniami dotyczącymi integracji europejskiej. Szczególnie ma to dotyczyć takich kwestii jak bezpieczeństwo, inwestycje, tworzenie nowych miejsc pracy, edukacja i szanse dla młodzieży oraz rozwój regionalny.
"Tym razem nie chcemy mieszkańcom BiH mówić o tym, co moim zdaniem należałoby uczynić w procesie integracji europejskiej, ale chcielibyśmy posłuchać, co oni sami myślą na ten temat" - tłumaczył Wysoki Przedstawiciel ONZ.
Lajčak wyraził jednocześnie żal z powodu nieobecności na konferencji chorwackiego członka trójosobowego Prezydium Bośni i Hercegowiny Željko Komšića. Od lipca ub. r. pełni on funkcję przewodniczącego Prezydium. Zgodnie z obowiązującą zasadą rotacji, przewodniczący trójsobowej głowy bośniackiej federacji zmienia się co pół roku.
Na konferencji wystąpiła również przedstawicielka Słowenii, sprawującej w tym półroczu przewodnictwo w UE. Nataša Bodušek, pełniąca funkcję ambasador Słowenii w Sarajewie zapowiedziała, że słoweńska dyplomacja oraz politycy aktywnie włączą się w proces uświadamiania Bośniaków w kwestiach integracji europejskiej. Podjęte zostaną także działania, które mają pomóc w podpisaniu Porozumienia o Stabilizacji i Stowarzyszeniu (SAA), które formalnie otworzy BiH drogę do integracji europejskiej. Do wstępnego parafowania Porozumienia doszło w Sarajewie w grudniu ub. r.
Komisję Europejską reprezentował na konferencji Grek Dymitris Kurkulas. Wedlug niego, Bośnia i Hercegowina zasługuje na swoje miejsce w rodzinie państw członkowskich UE, a integracja z Unią nie ma żadnej alternatywy.
Na podstawie: rtrs.tv, dnevniavaz.ba, ohr.int, tanjug.co.yu