Ławrow zapowiada zachowanie ciągłości w rosyjskiej polityce zagranicznej
- Katarzyna Szymor
Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, Siergiej Ławrow przedstawił w środę (18.01.) podsumowanie polityki zagranicznej Rosji w 2011 roku oraz zapewnił o jej ciągłości po marcowych wyborach prezydenckich.
Według ministra, jednym z najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku było zawarcie porozumienia Polski i Rosji, które de facto wprowadza ruch bezwizowy dla obywateli rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego oraz sąsiadujących z nim polskich województw.
Wybory prezydenckie w Rosji będą miały miejsce 4 marca br., a po nich prezydent Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin najprawdopodobniej zamienią się miejscami. Ławrow, podczas konferencji prasowej w Moskwie, zadeklarował, iż ta zmiana nie wpłynie w żaden sposób na rosyjską politykę zewnętrzną. Podkreślił także, że społeczeństwo rosyjskie jest jednomyślne, jeżeli chodzi o orientację polityki zagranicznej.
Szef dyplomacji FR oznajmił, iż jednym z priorytetowych kierunków w zewnętrznej polityce są stosunki Rosji z USA. Ostrzegł Stany Zjednoczone przed kontynuacją instalowania tarczy antyrakietowej w Europie, ponieważ stanowi to poważne zagrożenie dla rosyjskich strategicznych sił jądrowych. Ławrow powiedział: „logika naszego stanowiska jest prosta i zrozumiała. Jeśli w pobliżu naszych granic pojawi się broń, potencjalnie będąca w stanie podważyć parytet, a więc osłabić nasze bezpieczeństwo, to my odpowiemy krokami, które do takiego osłabienia dopuścić nie powinny”.
„Liczymy na to, że Stany Zjednoczone mimo wszystko usłyszą i wezmą pod uwagę słuszne obawy FR. Liczymy także na to, że nasi partnerzy dokonają wyboru na korzyść połączenia wysiłków w poszukiwaniu solidarnych odpowiedzi na wspólne wyzwania współczesności”.
Ławrow wyraził również nadzieję, że USA uchylą poprawki Jacksona – Vanika, które według ministra są „reliktem zimnej wojny” i uniemożliwiają normalne stosunki handlowe z Ameryką byłym państwom komunistycznym, ograniczając swobodę emigracji. W przeciwnym wypadku Rosja, w stosunkach handlowych z USA, przestanie przestrzegać zasad wynikających z porozumienia zawartego w grudniu 2011 roku ze Światową Organizacją Handlu (WTO).
Na temat relacji Rosji z NATO, rosyjski polityk wyraził opinię: „sądzę, że zdołamy osiągnąć jakościowo nowe partnerstwo, jeśli rozwiążemy problem stworzenia w regionie euroatlantyckim architektury równego i niepodzielnego bezpieczeństwa na gruncie wzajemnego poszanowania interesów”.
Minister FR zaapelował ponadto do państw zachodnich, aby powstrzymały się przed ingerencją w procesy wewnętrzne na Bliskim Wchodzie i w Afryce Północnej. W szczególności przestrzegał, żeby nie przenosić doświadczeń z Libii na inne kraje. Oznajmił, iż największy niepokój Moskwy budzi sytuacja w Syrii. „Opowiadamy się za politycznym uregulowaniem. Uważamy za konieczne powstrzymanie wszelkiej przemocy w Syrii, bez względu na jej źródło, i natychmiastowe podjęcie wewnętrznego dialogu” – dodał. Upominał także, aby ewentualnej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii nie interpretować jako pozwolenia na użycie siły.
Ławrow przedstawił także stanowisko Rosji odnośnie sytuacji wokół Iranu. Moskwa nie popiera Zachodu w chęci stosowania sankcji i użycia siły militarnej, ponieważ ewentualna akcja wojskowa zakończy się katastrofą, w postaci dużej fali uchodźców z Iranu. Właściwym sposobem rozwiązania problemów są rozmowy z Teheranem. Poza tym, minister FR oznajmił, iż jednostronne sankcje wobec Damaszku zostały wprowadzone bez konsultacji z Rosją i Chinami. Moskwa również tych działań nie popiera.
Na podstawie: rt.com, wiadomości.onet.pl, gazeta prawna.pl