Polska/ Gwałtowne zmiany kadrowe w MSZ
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych wrze jak w ulu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy obsadzono ponad czternaście placówek. Ta gorąca atmosfera jest wynikiem zbliżających się wyborów i spodziewanych zmian kadrowych, jakie często następują po wyborze nowej ekipy rządzącej.
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych zawrzało. Zbliżające się wybory powodują nagłe obsadzanie placówek, które przez ostatnie dwa lata obsadzone nie były. Nawet egzaminów ze znajomości języków jest więcej. Zdało go w przez ostatnie dwa miesiące 120 osób, co 8 pracownik Centrali MSZ.
Ostatnie tygodnie okazały się bardzo owocne, komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała czternastu kandydatów na ambasadorów, co podobno nigdy wcześniej się nie zdarzyło. Są to:
Ambasada RP we Włoszech - Jerzy Chmielewski (szef departamentu Europa)
Ambasada RP w Macedonii - Dariusz Karol Bachura
Ambasada RP we Francji - Tomasz Orłowski (szef protokołu dyplomatycznego)
Ambasada RP w Zimbabwe - Marcin Kubiak
Ambasada RP w Finlandii - Joanna Hofman
Ambasada RP w Etiopii - Jarosław Szczepankiewicz
Ambasada RP w Kuwejcie - Janusz Szwedo
Ambasada RP w Brazylii - Jacek Junosz Kisielewski
Ambasada RP w Bułgarii - Andrzej Papierz
Ambasada RP w Islamskiej Republice Pakistanu - Krzysztof Dębnicki
Ambasada RP w Republice Portugalskiej - Katarzyna Skórzyńska (dyr. Departamentu Zagranicznej Polityki Ekonomicznej MSZ, wcześniej doradca Bronisława Geremka)
Ambasada RP w Republice Kenii, Burundi, Republice Madagaskaru, Republice Rwandy oraz Republice Ugandy - Anna Grupińska
Ambasada RP w Królestwie Niderlandów - Janusz Stańczyk
Ambasada RP w Republice Wenezueli - Krzysztof Hinz
Ambasada RP w Angoli - Piotr Myśliwiec
Ambasada RP w Królestwie Norwegii - Wojciech Kolańczyk
Ambasada RP w Republice Kuby - Marzena Adamczyk
Stałe Przedstawicielstwo przy NATO - Bogusław Winid
Tyle kandydatur komisja zaopiniowała pozytywnie w okresie od maja do września 2007 r. Komisja Spraw Zagranicznych Sejmu RP. Na ambasadora czeka jeszcze szesnaście placówek.
Zmiany dotyczyły także tych placówek, które ambasadora już miały. Dotychczasowy ambasador Polski w USA, Janusz Reiter został odwołany, a jego miejsce tymczasowo ma zająć dotychczasowy szef departamentu polityki bezpieczeństwa, Robert Kupiecki, a docelowo wiceminister Witold Waszczykowski - główny negocjator instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce.
Istnieją jednak wątpliwości co do kompetencji i wykształcenia niektórych osób. Jak mówi jeden z pracowników MSZ-u 90 proc. nowych ludzi nie miało wcześniej nic wspólnego z dyplomacją, m.in. aktorka Joanna Hofman.
MSZ neguje jakoby pracownicy w ten sposób masowo uciekali przed wyborami i złoszczą się gdy im się to wypomina. „Dotąd byliśmy atakowani za to, że placówki nie są obsadzone. To nie jest ucieczka”- mówi urzędnik ministerstwa.
Na podstawie: Dziennik, www.sejm.gov.pl, www.wiadomości.wp.pl, www.onet.pl