Sytuacja w Iraku tematem Nadzwyczajnej Rady do Spraw Zagranicznych UE
„UE pozostaje poważnie zaniepokojona pogarszaniem się sytuacji bezpieczeństwa w Iraku i z całą mocą potępia ataki, których dopuszcza się Państwo Islamskie oraz inne związane z nim grupy zbrojne. UE potępia również akty okrucieństwa i naruszania podstawowych praw człowieka, a w szczególności te, których celem są mniejszości religijne oraz najsłabsze grupy ludności.”- napisano w podsumowaniu spotkania Rady. Zdaniem ministrów biorących udział w posiedzeniu, sytuacja w Iraku osiągnęła stadium wymagające zdecydowanej reakcji międzynarodowej społeczności z uwagi na poziom zagrożenia dla ludności cywilnej, w szczególności mniejszości religijnych.
Stronę polska reprezentował wiceminister Bogusław Winid, który poinformował o decyzji władz Polski, w związku z kurdyjskim apelem o wsparcie potrzebujących.- „Polska sfinansuje wyposażenie szkoły w Irbilu, w której uczyć się będą m.in. dzieci uchodźców. Pracujemy też nad przygotowaniem wsparcia rzeczowego dla uchodźców z Iraku.”- powiedział wiceminister.
W trakcie spotkania poruszone zostały również kwestie dotyczące Ukrainy. Rozmawiano na temat rosyjskich działa destabilizacyjnych oraz sytuacji humanitarnej na wschodzie kraju. Ministrowie przedstawili również zgodne stanowisko w kwestii ewentualnych działań militarnych ze strony Rosji, twierdząc że zostaną one uznane za łamanie norm prawa międzynarodowego.
Źródło: msz.gov.pl