Wielka Brytania: Ruszyła kampania zwolenników opuszczenia UE
W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się przygotowania do referendum nad Brexitem. W piątek (09.10) działalność oficjalnie rozpoczęła organizacja ‘Vote Leave’. Równocześnie brytyjski Parlament ogłosił, że komisja Skarbu Państwa przyjrzy się kosztom oraz korzyściom wynikającym z członkostwa w UE.
Komisja ma za zadanie przyjrzeć się między innymi ekonomicznym skutkom pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej na nowych, postulowanych przez premiera Camerona, warunkach. Parlamentarzyści wchodzący w skład komisji mają także oszacować wpływ ewentualnego Brexitu na brytyjski rynek towarów i usług oraz na rynek finansowy.
Przewodniczący Andrew Tyrie zapowiedział, że głównym celem prac komisji jest umożliwienie podjęcia Brytyjczykom „bardziej świadomej decyzji” w czasie referendum.
Eurosceptyczną grupę ‘Vote Leave’ tworzą parlamentarzyści Partii Konserwatywnej, laburzyści i Liberalni Demokraci.
Konkurencyjną organizację ‘Leave.EU’ powołali politycy z Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa Nigela Farage’a.
Stowarzyszenie, które zostanie uznane za oficjalną stronę w debacie nad Brexitem, otrzyma do rozdysponowania na akcje kampanijne publiczne dotacje, czas antenowy, dostęp do spisów wyborców oraz możliwość korzystania z publicznych miejsc zgromadzeń.
Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie komisja wyborcza.
Farage w niedzielnym wystąpieniu zapewnił, że na jego wsparcie liczyć mogą obie eurosceptyczne grupy, które w jego odczuciu „zmierzają w tym samym celu”. Przewodniczący UKIP jednocześnie wyraził nadzieję, że organizacje połączą siły.
Kampania entuzjastów pozostania w Unii Europejskiej oficjalnie rusza w poniedziałek. Na czele międzypartyjnej ‘In Campaign’ stanie Lord Stuart Rose, który zapowiedział, że Brexit może poważnie zagrozić rozwojowi i dobrobytowi Wielkiej Brytanii.
Premier Wielkij Brytanii zapowiedział, że zagłosuje za pozostaniem w UE, jeśli tylko uda mu się wynegocjować korzystniejsze warunki członkostwa w Unii Europejskiej.
Według doniesień dziennika The Telegraph Cameron opracował czteropunktowy plan, który ma zapobiec wyjściu z UE.
Jednym z filarów planu ma być umożliwienie Wielkiej Brytanii pozostania poza głównym nurtem pogłębiania integracji zmierzającej do stworzenia „europejskiego superpaństwa”. Dodatkowo Cameron będzie zabiegał o nieprzyznawanie euro statusu oficjalnej waluty UE.
Interesy Wielkiej Brytanii zabezpieczyć ma także uruchomienie mechanizmu „czerwonej Kartki”, który gwarantowałby narodowym parlamentom rezygnację z implementacji unijnych praw godzących w narodowe interesy.
Ostatnim z postulatów Camerona jest reorganizacja Unii Europejskiej, która zapobiegnie dominacji państw eurostrefy nad państwami pozostającymi poza nią.
Plan Camerona nie przewiduje zapowiadanych wcześniej renegocjacji traktatów unijnych oraz nie odnosi się bezpośrednio do zmian w polityce migracyjnej Unii Europejskiej. Oficjalnym powodem zmiany strategii jest brak czasu na wprowadzenie zmian w zasadniczych elementach funkcjonowania UE przed referendum w sprawie Brexitu.
Na podstawie: bbc.co.uk, telegraph.co.uk