09 czerwiec 2015
Komisja Europejska wezwała Polskę i Estonię do dostarczenia informacji ws. praktyk podatkowych. Z kolei 15 państw członkowskich ma przekazać interpretacje indywidualne prawa podatkowego. KE chce w ten sposób sprawdzić, czy poprzez praktyki podatkowe rządy nie faworyzują niektórych przedsiębiorstw.
Polska i Estonia mają miesiąc na przekazanie Komisji informacji dotyczących stosowanych krajowych praktyk w zakresie wydawania interpretacji prawa podatkowego z lat 2010-2013. Chodzi o zwykłe pisma organów podatkowych o braku zastrzeżeń w konkretnej dziedzinie opodatkowania. Istnieje jednak ryzyko, że interpretacja indywidualna będzie skutkowałą przyznaniem przez państwo selektywnych korzyści określonym przedsiębiorstwom lub grupom przedsiębiorstw, co zakłóca konkurencję na jednolitym rynku i narusza unijne zasady pomocy państwa.
Dotąd, oba państwa odmawiały udzielenia wyczerpującej odpowiedzi na poprzednie wezwania Komisji. Jeśli którekolwiek z nich nie odpowie na wezwanie KE, ta może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Podatkowa układanka
Decyzja KE to element szczegółowej oceny polityk podatkowych państw członkowskich. Od czerwca 2013 r. Komisja bada, czy interpretacje indywidualne prawa podatkowego - dotyczące np. rozliczeń w handlu miedzynarodowym - nie są wykorzystywane jako ukryta pomoc państwa. - Zbieramy w całość poszczególne elementy układanki, jaką są praktyki w zakresie wydawania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego w UE. W przypadku niektórych państw musieliśmy ponawiać prośby o dostarczenie informacji - powiedziała komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. - Chcemy je szczegółowo przeanalizować, aby dowiedzieć się, czy państwa członkowskie wykorzystują interpretacje indywidualne prawa podatkowego, aby przyznawać przedsiębiorstwom selektywne korzyści podatkowe stanowiące naruszenie unijnych zasad pomocy publicznej - dodała.
Oprócz Polski i Estonii, 15 państw członkowskich zostało wezwanych do przekazania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego. Nie przesądza to jednak o wszczęciu postępowania w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do podmiotów, których one dotyczą.
Źródło: europa.eu, euobserver.com, politico.eu