17 czerwiec 2015
Eurosceptycy pod przewodnictwem Marine Le Pen stworzyli nową frakcję w Parlamencie Europejskim. Europa Narodów i Wolności (ENL) ma bronić suwerenności narodów oraz walczyć z masową imigracją i islamizacją Europy. W nowej frakcji znalazło się także dwóch Polaków.
Powstanie nowej frakcji ogłoszono na specjalnej konferencji prasowej 16 czerwca. - W Parlamencie Europejskim powstanie nowa grupa parlamentarna skupiona wokół francuskiego, skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) - poinformowała przewodnicząca tej partii Marine Le Pen. - Dziś jest D-Day, dzisiaj jest początek naszego wyzwolenia ... Jesteśmy głosem europejskiego oporu - powiedział obecny na konferencji Geert Wilders, lider holenderskiej antyimigracyjnej i antyislamskiej Partii na rzecz Wolności (PVV). On sam nie jest europosłem, ale członek jego partii Marcel de Graaff jako eurodeputowany zasiądzie w kierownictwie frakcji.
Z kolei Le Pen przekonywała, że grupa jest "silna, przekonana, spójna i ambitna" i będzie "ze wszystkich sił walczyć, aby bronić nasze narody". Jak dodała, Europa nie ma "nic do zaoferowania" imigrantom, a "uzgodnione rozwiązanie strefy euro jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem dla Europy".
Polacy w nowej eurofrakcji
Zgodnie z regulaminem Parlamentu Europejskiego, frakcję może utworzyć grupa 25 eurodeputowanych z siedmiu krajów członkowskich UE. Jak wynika z danych na stronie europarlamentu, Europa Narodów i Wolności liczy obecnie 36 członków, m.in. z francuskiego Frontu Narodowego, holenderskiej Partii Wolności (PVV), Austriackiej Partii Wolności, włoskiej Ligi Północnej i belgijskiego Vlaams Belang, a także dwóch Polaków: Michał Marusik i Stanisław Żółtek z Kongresu Nowej Prawicy oraz była członkini brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Janice Atkinson. Jako frakcji ENL przysługują na funkcjonowanie pieniądze z budżetu europarlamentu - ok. 17 mln euro w ciągu kolejnych czterech lat.
Europa Narodów i Wolności będzie już drugą skrajnie prawicową frakcją w PE. Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD) liczy 46 członków, w tym eurodeputowanych z UKIP oraz włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd.
Źródło: euractiv.com, euobserver.com