Stosunki Polska - USA
Polska Polityka Zagraniczna: Stosunki Polska – USA od kwietnia 2010 do października 2011.
Liczba w nawiasie oznacza wartość punktową dla danego państwa w danym miesiącu. Całość przedstawiona na wykresie.
Komentarz: Wrzesień i Październik, to miesiące w których najwięcej istotnych wydarzeń miało miejsce w związku z rozwojem współpracy wojskowej Polski i USA. Podpisane zostały ważne porozumienia dotyczące tych kwestii, a żołnierze z obu krajów uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach i manewrach.
Październik: (304)
Grupa oficerów polskich Sił Powietrznych przyjechała do bazy lotniczej Dyess w Teksasie na dwutygodniowe szkolenie z podstawowych zasad obsługi technicznej samolotów C-130 i umiejętności zarządzania, przeprowadzane razem z członkami 317. W polskich Siłach Powietrznych latają samoloty C-130E wcześniej należące do Sił Powietrznych USA. Wizytujący oficerowie stale towarzyszyli swoim gospodarzom, obserwowali działania takie jak układanie planów obsługi technicznej samolotów. Obserwowali również szefów załóg i oficerów obsługi technicznej podczas pracy przy samolotach C-130 z bazy Dyess (+1)
Wrzesień: (303)
Minister Obrony Narodowej RP Tomasz Siemoniak podpisał Porozumienie o Wzajemności w Ramach Zamówień Obronnych (ang. skrót RDPA), które zostało podpisane 27 sierpnia w Waszyngtonie przez amerykańskiego Sekretarza Obrony, Leona Panettę. Porozumienie ułatwi współpracę w dziedzinie obronności poprzez redukowanie barier w handlu artykułami obronnymi. To porozumienie, owoc siedmioletnich negocjacji koordynowanych przez Biuro Współpracy Obronnej w Ambasadzie USA, zakłada rezygnację z narodowych preferencji przy zakupach uzbrojenia. Porozumienie RDPA umożliwi polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu zawieranie większej ilości kontraktów w Stanach Zjednoczonych i ułatwi amerykańskim firmom podpisywanie umów podwykonawczych z firmami w Polsce. Wszystkie polskie towary i usługi obronne, łącznie z pracami nad badaniami i rozwojem, będą oceniane przez rząd USA na równi z amerykańskimi towarami i usługami (+1)
21-23.09 w Nowym Jorku miała miejsce wizyta Prezydenta Bronisława Komorowskiego wraz z Małżonką. W czwartek w godzinach porannych Pan Prezydent otworzył sesję giełdową na Wall Street, a następnie złożył wizytę w nowojorskim Muzeum Pożarnictwa na SoHo, gdzie spotkał się z grupą strażaków i policjantów polskiego pochodzenia, którzy brali udział w akcji ratunkowej po zamachach terrorystycznych 11 września 2001 r.(0)
Stany Zjednoczone oraz Polska wspólnie poinformowały, że z dniem 15 września 2011 r. wchodzi w życie umowa o tarczy antyrakietowej z 2008 r. oraz zmieniający ją protokół z 2010 r. dotyczący rozmieszczenia w Polsce naziemnego systemu rakiet SM-3. Baza amerykańskich rakiet przechwytujących będzie mieściła się w Redzikowie i będzie częścią składową europejskiego etapowego systemu obrony przeciwrakietowej (EPAA), którego ramy czasowe wyznacza rok 2018.(+1)
Komentarz: Polska i USA podpisały w czerwcu porozumienie, na mocy którego w Polsce stacjonować będzie na stałe pododdział amerykańskich sił zbrojnych. Jest to wydarzenie o przełomowym znaczeniu dla dalszego rozwoju współpracy obu krajów w dziedzinie wojskowości.
Sierpień: (301)
-
Lipiec: (301)
Sekretarz Clinton pozytywnie o roli kobiet w „Solidarności”: “demokracja może zadziałać tylko wtedy, gdy wszyscy obywatele, również kobiety, mniejszości etniczne i religijne oraz młodzi ludzie są jednakowo chronieni i są jednakowo traktowani”. (+1)
Czerwiec: (300)
13 czerwca ambasador USA w Polsce oraz Polski minister obrony narodowej podpisali porozumienie, na mocy którego stacjonować będzie na stałe w Polsce pododdział lotniczy Sił Powietrznych USA. Będzie on wspierał rotacyjną obecność amerykańskich samolotów C-130 i F-16 w naszym kraju (+1)
15 czerwca doszło do podpisania umowy pomiędzy rządami Stanów Zjednoczonych i Polski, która to umowa będzie regulować obustronną wymianę informacji. Ma ona wzmocnić współpracę polskich i amerykańskich organów ścigania. Podpisanie jej jest wymogiem wejścia do amerykańskiego programu o ruchu bezwizowym. (+1)
Komentarz: Barack Obama nazwał Polskę jednym z największych i najsilniejszych sojuszników USA na świecie. Udział prezydenta USA w spotkaniu przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej podkreślił rolę Polski jako lidera w tej części Europy. Wizyta amerykańskiego przywódca poprawiła klimat we wzajemnych relacjach, chociaż w jej trakcie nie zapadły żadne konkretne ustalenia. Choć wizyta ta ukazała, że prezydent Barack Obama i jego administracja nadal zdają się nie mieć pomysłu w jaki sposób traktować obszar Europy Środkowej, to jednak sama obecność przywódcy USA w Warszawie może zostać odebrana, jako plus. Szkoda, że z okien swojej limuzyny zobaczył on stolicę, pustą i pozamykaną.
Liczba w nawiasie oznacza wartość punktową dla danego państwa w danym miesiącu. Całość przedstawiona na wykresie.
Maj 2011 (298)
- w dniach 1-3.05 minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller przebywał w Waszyngtonie. W trakcie swojej wizyty odbył rozmowy z przedstawicielami administracji amerykańskiej, w tym Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Departamentu Stanu oraz Departamentu Sprawiedliwości. Przedyskutowano zagadnienia dotyczące m.in. współpracy antyterrorystycznej, zwalczania zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz zorganizowanej przestępczości. Spotkał się z Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Janet Napolitano, a także zastępcą Prokuratora Generalnego USA Jamesem Cole’m oraz w Departamencie Stanu z koordynatorem ds. zwalczania terroryzmu Ambasadorem Danielem Benjaminem (+1)
- 28-29.05 - pierwsza wizyta prezydenta Baracka Obamy w Polsce. Nikt nie oczekiwał wielkich obietnic i przełomowych decyzji. Prezydent Stanów Zjednoczonych uczestniczył, jako honorowy gość , w obiedzie roboczym na XVII szczycie Europy Środkowej. Wcześniej złożył kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz Pomnikiem Bohaterów Getta. Następnego dnia spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, z którym rozmawiał m.in. o sytuacji na Białorusi. Po rozmowie z Prezydentem RP, Barack Obama spotkał się z liderami byłej opozycji antykomunistycznej i przedstawicielami partii politycznych. Prosto z pałacu prezydenckiego udał się do premiera Donalda Tuska. Rozmowa dotyczyła relacji dwustronnych, a także m.in. o ewentualnym złagodzeniu przyznawania amerykańskich wiz dla Polaków oraz kwestii energetycznych. Przed wylotem z naszego kraju spotkał się także z bliskimi ofiar katastrofy Smoleńskiej (+2)
Autor: Michał Mielniczuk
Kwiecień 2011 (295)
W kwietniu nie odnotowano wydarzeń o dużym znaczeniu dla stosunków Polski i USA, co można odczytać jako oznakę stabilizacji. Poważniejszych zmian należy oczekiwać w maju, kiedy planowana jest wizyta w Polsce prezydenta USA Baracka Obamy. Niewykluczone, iż wówczas podpisane zostaną porozumienia ważne dla współpracy obu krajów.
- Nowe konsulaty honorowe Rzeczpospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych. Dnia 31 marca otwarty został Konsulat w Atlancie, a 12 kwietnia w Filadelfii. Konsulami honorowymi zostali kolejno Lawrence Ash i Pani Deborah Majka.(+1),
- koniec rotacji baterii rakiet Patriot w Polsce (-1)
Autorzy: Michał Mielniczuk
Marzec 2011 (295)
- 28 lutego – 5 marca 2011 – wizyta ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w USA. Minister spotkał się m.in. z Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton oraz Zastępcą Sekretarza ds. Energii, Danielem B. Ponemanem. W Center for American Progress w Waszyngtonie minister wygłosił wykład pt. „Rosja a bezpieczeństwo Polski”. (+1)
- zapowiedź wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce (+1),
- IV rotacja baterii rakiet Patriot w Polsce (+1)
Autor: Michał Mielniczuk
Luty 2011 (292)
- początek czwartej rotacji baterii pocisków Patriot w Polsce, ćwiczenia żołnierzy z USA i Polski (+1),
- 7-8 lutego odbyło się spotkanie generała broni Johna D. Gardnera, zastępcy dowódcy sił amerykańskich w Europie z cywilnym kierownictwem polskich sił zbrojnych oraz rozmowa na temat współpracy wojskowej pomiędzy amerykańskim dowództwem w Europie (EUCOM) i polskimi siłami zbrojnymi. Spotkanie dotyczyło kwestii takich jak działania w Afganistanie, obrona przeciwrakietowa, a także kwestie związane z mającym nastąpić wkrótce powołaniem amerykańskiego pododdziału lotniczego w Polsce. Stronę polską reprezentowali generał Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, oraz Zbigniew Włosowicz, podsekretarz stanu ds. polityki obronnej w Ministerstwie Obrony Narodowej (+1)
Autorzy: Michał Mielniczuk
Styczeń 2011 (290)
- 26 stycznia doszło do podpisania porozumienia pomiędzy firmą GE Hitachi, które jest jednym z największych amerykańskich dostawców technologii do reaktorów jądrowych, a Stocznią Gdańską, Rafako S.A. oraz Politechniką Gdańską, Uniwersytetem Gdańskim, Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym oraz Politechniką Koszalińską. Ambasador USA w Polsce powiedział, że te umowy stwarzają „perspektywę szerokiej, zaawansowanej i długotrwałej współpracy w przemyśle oraz w dziedzinie nauki i oświaty” (+1)
- bateria Patriot wyjechały z Polski (-1)
Autor: Michał Mielniczuk
Grudzień 2010 (290)
- Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w USA – zapewnienia prezydenta USA o trwałym i nierozerwalnym sojuszu z Polską, podziękowania za poparcie programu START oraz zapowiedzi rozwiązania problemu wiz przed końcem kadencji. (+1)
- Komentarze dotyczące wizyty prezydenta Komorowskiego w USA oraz wypowiedź ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego o badaniu możliwości wprowadzenia wiz dla Amerykanów. (-1)
- Wyciek WikiLeaks – z jednej strony USA doceniają polską dyplomację, z jednej z depesz, wysłanej z Ambasady USA w Warszawie, dowiadujemy się, iż „Polska staje się coraz bardziej aktywnym graczem w regionie, a od 1989 r. z kraju przyjmującego pomoc stała się państwem dostarczającym jej, pomagając nam we wspieraniu reform w regionie” (+1), z drugiej strony jednak kwestia tarczy antyrakietowej okazuje się grą prowadzoną między USA a Rosją co potwierdza fakt, iż Polska jest dla USA nadal jedynie elementem ich polityki wobec Rosji (-1). Ostatecznie wydarzenie to należy ocenić negatywnie (-1), gdyż podważa wiarygodność amerykańskiej dyplomacji.
- Tajne więzienia CIA – odmowna odpowiedź Departamentu Sprawiedliwości w sprawie współpracy w śledztwie dotyczącym tajnych więzień CIA w Polsce. USA uważa tą sprawę za zamkniętą (-1)
+1 Bateria rakiet Patriot stacjonuje w Polsce (listopad-grudzień),
Autorzy: Ewelina Jurkiewicz, Michał Mielniczuk,
Listopad 2010 (291)
- Amerykańska firma Pittsburgh Glass Works buduje zakład produkujący szyby samochodowe, w województwie dolnośląskim. Koszt pierwszej fazy inwestycji PGW wyniesie ponad 240 milionów złotych, spodziewane jest utworzenie w tym zakładzie ponad 150 nowych miejsc pracy. (+1).
- 14-15 listopada w Warszawie przebywał Neal Wolin, zastępca sekretarza skarbu USA. Ambasador USA w Polsce powiedział, że Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej uniknął recesji w 2009 roku i jest krajem o wyraźnym i szanowanym głosie w UE w sprawach finansów. (+1)
- Szczyt NATO w Lizbonie; rozmowy prezydentów RP i USA – Bronisława Komorowskiego i Baracka Obamy. Zaproszenie prezydenta RP do złożenia wizyty w Waszyngtonie na początku grudnia br. (+1)
+1 Bateria rakiet Patriot stacjonuje w Polsce (listopad-grudzień),
Autor: Michał Mielniczuk
Październik 2010 (287)
- amerykańska prasa ponownie o „polskich obozach śmierci”. Tym razem określenia takiego użył “The New York Times” w artykule poświęconym zmarłemu niedawno pionierowi transplantologii: znajdowała się tam informacja, iż Georges Mathé był członkiem walczącego z nazistami francuskiego ruchu oporu. Został “aresztowany i w wagonie bydlęcym wysłany do polskiego obozu koncentracyjnego” (-1)
- Polonia w USA chce zebrać milion podpisów pod petycją przeciwko używaniu przed amerykańskie media terminu "polskie obozy koncentracyjne". W oświadczeniu wydanym przez Kongres Polonii Amerykańskiej czytamy, iż jest to określenie niezgodne z prawdą historyczną i obraźliwe dla Polaków (+1)
- polsko – amerykańska operacja wywiezienia z Polski zużytego uranu. Radioaktywne materiały przejechały ze Świerku na bocznicę kolejową pod Warszawą, następnie pociągiem do Gdyni, a po załadowaniu na statek uran popłynął do Murmańska, skąd pociągiem pojechał do obiektu położonego na Syberii, gdzie został odpowiednio zabezpieczony. W sumie przez nieco ponad rok wywieziono z Polski ponad 450 kilogramów materiałów radioaktywnych, co starczyłoby do wyprodukowania co najmniej 18 bomb atomowych (+1)
- bateria rakiet "Patriot" opuściła Polskę (-1)
Wrzesień 2010 (287)
- Barack Obama wskazał „Solidarność” jako przykład walki o społeczeństwo obywatelskie przemawiając na sesji ZO ONZ (+1),
+1 - amerykańska bateria rakiet Patriot stacjonuje w Polsce.
Sierpień 2010 (285)
- Prezydent USA Barack Obama podkreśla znaczenie „Solidarności” w Polsce dla przemian w Europie (+1)
- Polacy na konferencji w sprawie gazu łupkowego w Waszyngtonie (+1)
+1 – amerykańska bateria rakiet Patriot stacjonuje w Polsce.
Lipiec 2010 (282)
- inicjatywa zniesienia wiz dla Polaków podjęta przez amerykańską senator polskiego pochodzenia (+1)
- Hillary Clinton w Warszawie; podpisanie aneksu do umowy o tarczy antyrakietowej (+1)
- podpisanie umowy o współpracy PL-USA w dziedzinie energetyki atomowej (+1)
+1 – amerykańska bateria rakiet Patriot stacjonuje w Polsce.
Czerwiec 2010 (278)
- polsko – amerykańskie porozumienie o współpracy w zakresie ochrony cyberprzestrzeni (+1)
+1 – amerykańska bateria rakiet Patriot stacjonuje w Polsce.
Maj 2010 (276)
- bateria rakiet Patriot dotarła do Morąga (+1)
- „The Wall Street Journal” – pisze o „polskich obozach śmierci”, redakcja gazety odmówiła zamieszczenia sprostowania (-1)
Kwiecień2010 (276)
- amerykański prezydent, pomimo zapowiedzi, nie przyleciał na pogrzeb L. Kaczyńskiego(-1)
- wizyta R. Sikorskiego w Waszyngtonie, rozmowy o broni jądrowej (+1)
- sekretarz stanu USA Hillary Clinton zapowiedziała, iż amerykańskie służby ocenią ponownie sprawę wiz dla Polaków (+1)
Autorzy: Ewelina Jurkiewicz, Michał Mielniczuk, Dariusz Materniak