Raport gazowy, marzec 2011, Europa
EUROPA Endeavour może rozpocząć prace na złożu Rochelle
2 marca 2011 r.
Endeavour International Corporation uzyskała zgodę brytyjskiego Departamentu Energii i Zmian Klimatycznych na rozpoczęcie prac nad planem użytkowania złóż Rochelle znajdujących się na wchód od wybrzeży Szkocji.
Endenvour jest operatorem złoża East Rochelle, w którym ma ponad 55 proc. udziałów. Pozostałe udziały posiada Nexen Petroleum UK Ltd. Rozpoczęcie wydobycia gazu, zgodnie z planami spółki, rozpocząć ma się w drugiej połowie 2012 roku.
Ukraina będzie wydobywać gaz na Morzu Czarnym
21 marca 2011 r.
Premier Nikolay Azarov zapowiedział, ze Ukraina planuje rozpoczęcie wydobycia i produkcji gazu z złóż na Morzu Czarnym jeszcze w tym roku. Nowe złoże ma pozwolić na nawet podwojenie krajowej produkcji gazu.
Naftohaz Ukrainy negocjuje z przedsiębiorcami z Singapuru zakup platformy wiertniczej – powiedział premier Azarov. Ukraina produkuje 20 mld. m3 gazu, kolejne 40 mld. importuje z Rosji. Zwiększenie wydobycia pozwoliłoby w pewnym stopniu ograniczyć energetyczną zależność Kijowa od Moskwy.
Londyn: Regulacje dotyczące odwiertów – prawidłowe
22 marca 2011 r.
Rząd brytyjski opublikował raport, w którym stwierdza, że obowiązujące prawo eksploracji i odwiertów na szelfach morskich jest prawidłowe. Jest to odpowiedź na zapytania parlamentarnego Komitetu Energii i Zmian Klimatycznych, który obawia się katastrofy podobnej do tej w Zatoce Meksykańskiej, która miała miejsce w połowie ubiegłego roku.
Raport został sporządzony wspólnie przez kilka rządowych instytucji przedstawia stanowisko rządu. Departament Energii i Zmian Klimatycznych, Służba Zdrowia, Ministerstwo Spaw Zagranicznych.
W styczniu parlamentarny komitet postawił rządowi pytanie dotyczące przygotowania przemysłu wydobywczego na wypadek katastrofy podobnej do wycieku ropy z platformy BP w Zatoce Meksykańskiej lub wybuchu platformy Deepwater Horizont w kwietniu 2010 roku.
„Uważamy, że Wielka Brytania ma wysokie standardy regulacji [w tej dziedzinie- red.]”, możemy przeczytać w raporcie. Brytyjskie „ramy prawne są znacznie lepsze od tych, które obowiązywały na Deepwater Horizont”.
Komisarz UE apeluje do Moskwy o nie blokowanie Nabucco
29 marca 2011 r.
Gunther Oettinger, Komisarz ds. Energii Unii Europejskiej, zaapelował o nie blokowanie budowy gazociągu Nabucco.
Rosja nie ma prawa, aby wywierać nacisku na państwa Azji Centralnej. Ten nacisk ma prowadzić to wyperswadowania im uczestnictwa w tym projekcie. Oettinger zapowiedział również, że Unia Europejska nie będzie blokowała gazociągu South Stream i dodał, że Nabucco nie stanowi dla niego konkurencji.
Podczas konferencji w Berlnie komisarz powiedział, że „Jestem zadowolony z Rosji- jeżeli chodzi o dostarczanie gazu naturalnego, ale dla dostaw z państw trzecich wolałbym krótsze drogi i niekoniecznie te które biegną przez Rosję”.
Mariusz Piskur
Źródła:
upstreamonline.com
pipelinesinternational.com
ogj.com