Aresztowanie dziennikarzy w Sudanie
Ponad 60 sudańskich dziennikarzy zostało zatrzymanych w poniedziałek z powodu protestów przeciwko cenzurze w mediach.
Uzbrojone oddziały policji otoczyły protestujących, którzy zgromadzili się wokół siedziby parlamentu z transparentami z wypisanym hasłem- Potrzebujemy naszych praw. Manifestacja odbywała się w spokojnej atmosferze, a uczestnicy nie byli agresywni.
Wolność prasy została zagwarantowana w Sudanie wraz z zawarciem w 2005 r. ostatecznego porozumienia pokojowego kończącego ponad pól wieku wojny domowej pomiędzy Północą a Południem. Jednakże dziennikarze wielokrotnie skarżyli się na wstrzymywanie druku z niewygodnymi dla władz artykułami i prześladowania. Pracownicy redakcji twierdzą, że oficerowie służb bezpieczeństwa organizują nocne naloty, aby kontrolować teksty mające ukazać się w porannych wydaniach.
Wśród aresztowanych znaleźli się dobrze znani komentatorzy oraz wydawcy z dziewięciu sudańskich gazet. Był to pierwszy przypadek zatrzymania tak wielu dziennikarzy przez policję. Stosunki miedzy władzą a mediami zaostrzyły się gdy w lutym kilka dzienników opublikowało raporty oskarżające rząd o wspieranie rebeliantów z Czadu, którzy zamierzali przeprowadzić zamach stanu i obalić prezydenta Idrysa Déby’ego. W ciągu ostatnich tygodni kilka opozycyjnych gazet wspierających Ludowy Ruch na rzecz Wyzwolenia Sudanu, główne ugrupowanie polityczne z południowego Sudanu, prowadziło aktywna kampanię przeciwko cenzurze.
Na podstawie: mg.co.za, news.bbc.co.uk