Autostradą po Afryce
Międzynarodowi darczyńcy obiecali przekazać 1 mld dolarów na rozwój sieci transportowej we Wschodniej i Południowej Afryce.
Dwa główne korytarze prowadzą od tanzańskiego portu Dar es Salaam do „Pasa Miedziowego” na granicy Zambii i Demokratycznej Republiki Kongo, natomiast drugi od tegoż pasa do portów w południowej Afryce w szczególności do Durbanu w RPA. Korytarze wraz ze swoimi odnogami będą obsługiwać osiem krajów afrykańskich – Tanzanię, Demokratyczną Republikę Kongo, Zambię, Malawi, Botswanę, Zimbabwe, Mozambik oraz RPA.
Inwestycja zostanie sfinansowana przez inwestorów publicznych jak i prywatnych wśród których znalazł się m.in. Bank Światowy, Komisja Europejska. Plan zakłada unowocześnienie 8000 km dróg i 600 km torów jak i zredukowanie czasu oczekiwania na odprawę graniczną między krajami objętymi inicjatywą do dwóch godzin. Szacuje się, że całkowity koszt projektu wyniesie 12 mld dolarów przez następne dwie dekady.
Fatalna infrastruktura oraz formalne trudności z przewozem towarów przez granice uważa się za jedne z największych barier w rozwoju Afryki. Prowadzenie rentownej działalności gospodarczej ze średnią wynoszącą 21 dni na wyładowanie statku w Dar es Salaam jest niełatwym zadaniem.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, mg.co.za, northsouthcorridor.org