Etiopia/ Rząd zrywa stosunki dyplomatyczne z Katarem
Władze Etiopii zapowiedziały zerwanie stosunków dyplomatycznych z Katarem. Etiopski minister spraw zagranicznych poinformował, że rząd podjął te decyzję ze względu na wrogie działania Kataru, który próbuje zdestabilizować cały region.
Główną przyczyną kryzysu we wzajemnych relacjach jest istotna pomoc finansowa, jakiej władze Kataru udzielają Erytrei. Etiopia podejrzewa, że Katar przekazuje Asmarze około 150 tys. dolarów miesięcznie. Środki te są w głównej mierze przeznaczone dla rebeliantów z Narodowego Frontu Wyzwolenia Ogadenu (ONLF). Ogaden to prowincja we wschodniej Etiopii zamieszkała w większości przez Somalijczyków. Niepodległe Etiopia i Somalia uważające Ogaden za swoje rdzenne ziemie stoczyły o tą prowincję dwie regularne wojny - nierozstrzygniętą w 1964 r. i wygraną przez Etiopię w latach 1977-78.
W 1984 r. w powstał z kolei popierany przez Somalię Narodowy Front Wyzwolenia Ogadenu (ONLF), który walczy o oderwanie tej prowincji od reszty Etiopii lub przynajmniej o przyznanie jej szerokiej autonomii. Od tej pory w Ogadenie toczy się wojna partyzancka, która zaostrzyła się zwłaszcza po odkryciu na obszarze prowincji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. W ubiegłym roku, po serii ataków na instalacje naftowe należące do chińskich koncernów (śmierć poniosło wtedy 74 Chińczyków i Etiopczyków), rząd w Addis Abebie nakazał armii ostateczne zduszenie rebelii.
W wydanym oświadczeni, minister spraw zagranicznych Etiopii odniósł się również do serii reportaży z Ogadenu, nadanych niedawno przez mającą swoją siedzibę w Katarze telewizję Al.-Jazeera. Według etiopskiego rządu reportaże te przypominają filmy szkoleniowe przygotowywane dla terrorystów. W opinii etiopskich przedstawicieli Katar jest głównym sprzymierzeńcem i sponsorem ugrupowań terrorystycznych działających w regionie Rogu Afryki.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, mg.co.za