Microsoft pogłębia współpracę z Nigerią
Microsoft wydał oprogramowanie dla Windows Vista dostępne w trzech najważniejszych językach, którymi posługują się mieszkańcy Nigerii tj. hausa, joruba oraz igbo w ramach lansowanego przez siebie programu LLP, promującego języki regionalne państw, z którymi współpracuje. Prezydent Nigerii, Umaru Yar’adua, reprezentowany przez swego ministra ds. nauki i technologii, doktora Alhassana Bako Zaku, stwierdził, że jest to wydarzenie, które stanowi punkt zwrotny w historii rozwoju technologicznego Nigerii. „Ta inicjatywa jest długo przez nas oczekiwanym narzędziem, które pozwoli nam pełniej korzystać z pomocy ITC (Information Communication Technology). Prawdziwie wierzymy, że teraz więcej mieszkańców kraju będzie miało dostęp do cywilizacyjnych osiągnięć. Jest też przełomem w nigeryjskich badaniach nad językiem”. Prezydent wezwał obywateli do korzystania z oprogramowania dostępnego w jednym z trzech języków państwowych, by je chronić i promować.
Generalny przedstawiciel Microsoft na anglojęzyczną Afrykę Zachodnią, Emmanuel Onyeje, podkreślił, że utworzenie oprogramowania w joruba, hausa i igbo ma pomóc chronić choć część z pięciuset wymierających języków Nigerii. Oprogramowanie ma być udostępnione do zakupu jeszcze w tym roku, tak, aby Nigeryjczycy mieli jak najszybszy dostęp do programów takich jak Microsoft Office, Excel oraz Power Point w ich rodzimych językach. Onyeje zaznaczył, że dzięki stworzeniu takiej możliwości przez Microsoft, dużo szersze grono obywateli będzie miało dostęp do najnowszych technologii. Pakiet Microsoft został stworzony przez Nigeryjczyków, partnerów Microsoft, mieszkających w kraju. Zaznaczył potrzebę zmiany statusu Nigeryjczyków w korporacyjnej machinie Microsoftu mówić, że najwyższy czas jest, aby z jedynie konsumentów przeobrazić się w kreatorów, a narzędzia teraz dla nich dostępne pozwalają na uczczenie różnorodności.
Natomiast dr Tubde z Adegbola, Afrykanskiej Inicjatywy Języka i Technologii stwierdził, że żaden język, który tak jak igbo, joruba i hausa nie będzie miał szansy zaistnieć jako język operacyjny najnowszych osiągnięć technologicznych skazany jest na wymarcie, a te największe trzy języki Nigerii mają przynajmniej możliwość „dotrwać” następnej generacji. Dodał, że językowe zróżnicowanie Nigerii jest kluczowym elementem jej tożsamości i jest sprawą największej wagi, aby o tę spuściznę kulturową dbać, nie zapominając o potrzebie uposażania społeczeństwa w osiągnięcia technologiczne XXI. wieku.
Na podstawie: allafrica.com