Niger/ Była niewolnica zaskarżyła rząd przed międzynarodowym trybunałem
Kobieta, która przez blisko 10 lat żyła jako niewolnica, wniosła oskarżenie przeciwko rządowi Nigru, zarzucając mu nieudolność we wdrożeniu prawa antyniewolniczego. Rozpoczęty w poniedziałek proces, będzie się toczył przed sądem Wspólnoty Ekonomicznej Państw Zachodniej Afryki (ECOWAS).
„Mimo obowiązującej od 2003 r. kryminalizacji niewolnictwa, rząd Nigru jest oskarżony nie tylko o niepowodzenie w zagwarantowaniu praw Hadijatou Mani, lecz również o ciągłą legitymizację tego zjawiska w prawie zwyczajowym” głosi wspólne oświadczenie Międzynarodowego Centrum Prawnej Ochrony Praw Człowieka (Interights) i Międzynarodowej Organizacji Antyniewolniczej (ASI). Obie organizacje pomogły kobiecie wytoczyć proces rządowi tego zachodnioafrykańskiego państwa.
Hadijatou Mani została w wieku 12 lat sprzedana za równowartość 500 dolarów. Przez kolejne 10 lat żyła jako niewolnica, pracując za darmo na roli i w charakterze pomocy domowej. Była również bita i wykorzystywana seksualnie przez swego pana.
Gdy wreszcie w 2005 r. uzyskała akt wyzwolenia, jej właściciel nadal nie pozwalał jej odejść, ogłosiwszy ją swoją żoną. Gdy natomiast poślubiła z własnej woli innego mężczyznę spędziła trzy miesiące w więzieniu pod zarzutem bigamii.
Teraz przed sądem Wspólnoty Ekonomicznej Państw Zachodniej Afryki (ECOWAS) rozpoczął się proces jaki wytoczyła rządowi Nigru, zarzucając mu nieudolność we wdrożeniu prawa antyniewolniczego. Hadijatou domaga się odszkodowania w wysokości 100 tys. dolarów.
Według statystyk ASI w Nigrze żyje obecnie ok. 43 tysięcy niewolników. Większość z nich stanowi swoistą kastę (albo raczej podklasę) i może być sprzedawana bądź podarowana wedle widzimisie swych panów. Zwykle zmusza się ich do pracy na roli lub wykonywania prac domowych. Wielu z nich żyje jak chłopi pańszczyźniani w czasach feudalnych, należąc do wielkich właścicieli ziemskich lub nomadów, roszczących sobie prawa do ziem które zamieszkują.
Niewolnictwo jest również rozpowszechnione w innych krajach regionu – m.in. Mali, Mauretanii i Sudanie.
Zdaniem przedstawicieli Interights ewentualne sądowe zwycięstwo Hadijatou będzie stanowiło precedens dla wszystkich krajów członkowskich ECOWAS i pomoże znacznie w działaniach na rzecz zwalczania niewolnictwa w regionie.
Na podstawie: iol.co.za, news24.com