ONZ pomoże walczyć z przestępczością w Afryce Zachodniej
ONZ przedstawiła nowy plan zwalczania przestępczości zorganizowanej w Afryce Zachodniej, obejmujący Gwineę-Bissau, Wybrzeże Kości Słoniowej, Liberię i Sierra Leone.
Projekt zakłada ścisłą współpracę licznych Agencji wchodzących w skład systemu Narodów Zjednoczonych, Interpolu, jak również misji pokojowych z lokalnymi i regionalnymi służbami.
Jako główne bolączki regionu wskazywane są przemyt ludzi, broni, narkotyków, diamentów, ale też toksycznych odpadów. Szef Biura NZ ds. Narkotyków i Przestępczości, Antonio Maria Costa, zapowiedział, że program zajmie się w pierwszej kolejności przyczynami problemów nękających Afrykę Zachodnią, przede wszystkim słabością struktur państwowych, biedą, korupcją i zacofaniem. Projekt ONZ-u przewiduje wzmocnienie systemu sądownictwa oraz kontroli granic, poprzez patrole wodne i powietrzne.
Biuro NZ ds. Narkotyków i Przestępczości opublikowało raport, który wskazuje na coraz bardziej palący problem korupcji wśród urzędników państwowych, co podkopuje demokrację i rozwój gospodarczy. Autorzy raportu zidentyfikowali jednak również pozytywny trend w postaci spadku przepływu kokainy do Europy. W ostatnich latach kraje Afryki Zachodniej stały się dogodnym obszarem tranzytowym dla narkotykowej mafii kolumbijskiej, ale dzięki zwiększonej międzynarodowej presji udało się ograniczyć przemyt.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, news24.com
Zdjęcia: unofficeondrugsandcrime