Ostatni rok misji ONZ w Sierra Leone
Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła we wtorek (26.3) o ostatni rok misję Zintegrowanego Biura Narodów Zjednoczonych ds. Budowania Pokoju w Sierra Leone (UNIPSIL). Społeczność międzynarodowa angażowała się w stabilizację kraju w różnych formach od 1998 roku.
Jak zapowiedzieli przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa, po wygaśnięciu mandatu UNIPSIL w marcu przyszłego roku, obowiązki misji przejmą ośrodki krajowe, utrzymujące jednakże ścisły kontakt z ONZ. Formalną podstawą przedłużenia misji stanowi uchwalona w nocy z wtorku na środę (26/27.3) rezolucja nr 2097 Rady.
Sekretarz generalny ONZ Ban-Ki-Moon w specjalnie przygotowanym raporcie podkreślił, że ostatni rok działania misji w Sierra Leone będzie kluczowy dla osiągnięcia celów, które przyświecały jej powołaniu w 2008 roku: dobrego funkcjonowania instytucji publicznych w kraju, rozwijania dialogu politycznego, wypracowania ogólnonarodowej zgody dla reform konstytucyjnych oraz zapobiegania źródłom przemocy poprzez wzmocnienie struktur bezpieczeństwa i wzmocnienie instytucji strzegących przestrzegania praw człowieka. Szef ONZ zwrócił jednocześnie uwagę, że od czasu formalnego zakończenia wojny domowej w 2002 roku, Sierra Leone dokonało znaczących postępów w budowie normalnie funkcjonującego społeczeństwa.
W ocenach instytucji ONZ, przed zachodnioafrykańskim krajem stoją wciąż ważne wyzwania, szczególnie w dziedzinie zwalczania przestępczości zorganizowanej, w tym handlu narkotykami i ludźmi, wciąż stanowiących zmorę Sierra Leone.
Krwawy konflikt wewnętrzny w Sierra Leone trwał w latach 1991-2002, gdy rebelianci ze Zjednoczonego Frontu Rewolucyjnego (RUF) rozpoczęli walkę z rządem prezydenta Josepha Saidu Momoha, który po obaleniu przez armię w 1992 roku, zbiegł do sąsiedniej Gwinei. Pomimo odsunięcia od władzy dotychczasowego przywódcy, siły rebeliantów kontynuowały walkę zbrojną z nowymi władzami. Pierwsza misja obserwacyjna ONZ przybyła do Sierra Leone w 1998 roku. Rok później zastąpiono ją misją wojskową, która w szczytowym okresie działalności liczyła ponad 17 tys. personelu. Dzięki aktywnej działalności misji, w 2001 roku udało się rozbroić znaczną część uzbrojonych oddziałów i wynegocjować porozumienie pomiędzy rządem i rebeliantami, które weszło w życie w styczniu 2002 roku. Wojna kosztowała życie ponad 50 tys. mieszkańców kraju, a blisko 2, 5 mln ludzi musiało szukać schronienia poza granicami Sierra Leone.
Po zakończeniu wojny domowej, ONZ stopniowo zmieniała formy swojej obecności w kraju, aż do całkowitej likwidacji struktur wojskowych. Pokojowa, cywilna misja UNIPSIL liczy obecnie 70 specjalistów z dziedziny prawa międzynarodowego i bezpieczeństwa.
Na podstawie: un.org, unipsil.unmissions.org