Rep. Środkowoafrykańska/ Ustalenia przez Synodem Biskupów
Benedykt XVI nazwał zbliżający się kongres szansą pogłębienia refleksji nad Ewangelią. Zwrócił także uwagę na demokratyzację w Afryce i jej wpływ na ożywienie życia religijnego.
Pierwszy synod w Afryce miał miejsce w 1994 roku. Drugie obrady odbędą się w Republice Środkowoafrykańskiej w 2009 roku. Główne hasło i przesłanie kongresu brzmieć będzie: „Kościół w Afryce w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju”.
W orędziu swym, Benedykt XVI zaapelował do chrześcijan całego o wsparcie „najbiedniejszego kontynentu”. W paternalistycznym dyskursie papieża, pojawiły się zdania o konieczności „pojednania oraz zbudowania dialogu ponadetnicznego w oparciu o życie religijne”.
Benedykt XVI stwierdził „pokój i narodowa harmonia są dwoma głównymi wyzwaniami przed jakimi stoi Republika Środkowoafrykańska”. Zdania te są niezwykle aktualne – po częściowej stabilizacji sytuacji w północnej części kraju, przy granicy z Czadem i sudańskim Darfurem, utworzono specjalny Trybunał Karny do sądzenia winnych zbrodni. Pojednanie – które to tak mocno podkreślał papież – powoli staje się urealniane, głównie jednak za sprawą międzynarodowych sądów.
W RŚA mieszka ponad 80 grup etnicznych, z których każda de facto wyznaje inny zróżnicowany system wierzeń. Największe grupy to: Baya i Banda (po 30 proc.), Mandjia, Sara (po 15 proc.). Połowa mieszkańców kraju to wyznawcy wierzeń rodzimych (animizmu, fetyszyzmu, totemizmu, kultu przodków); resztę tworzą chrześcijanie (20 proc.), protestanci (20 proc.) i muzułmanie (10 proc.).
Kondycja chrześcijaństwa w Afryce przedstawia się następująco: obecnie obserwujemy proces szybkiej chrystianizacji w Afryce Środkowej (zwłaszcza byłych koloniach Belgii), Angoli, Gabonie, Lesotho, Tanzanii, Ugandzie i Ghanie). Wśród afrykańskich chrześcijan nadal ponad połowę stanowią protestanci, skupieni w byłych koloniach Wielkiej Brytanii i Niemiec. Od kilkudziesięciu lat dostrzec można także zwiększenie się liczby wyznawców kościołów synkretycznych, w których obrządku występują elementy różnych religii.
Na podstawie: www.bbc.co.uk, www.unaids.org