Rozpoczęły się wybory parlamentarne w RPA
W Republice Południowej Afryki rozpoczęły się dziś (22.04.) wybory parlamentarne. Wielu analityków określa je jako najważniejsze wydarzenie polityczne w tym kraju od czasu obalenia systemu apartheidu w 1994 roku.
Zobacz także: Raport specjalny – wybory w RPA
Do udziału w wyborach uprawnionych jest 23 miliony obywateli RPA, do których dyspozycji oddano ok. 20 tysięcy lokali wyborczych. Niezależna Komisja Wyborcza spodziewa się wysokiej frekwencji. Wielu wyborców pojawiło się przed lokalami jeszcze przed ich otwarciem.

Jeśli chodzi o pozostałe partie to przewidywania są następujące:
- Sojusz Demokratyczny (DA) – 13 proc. poparcia
- Kongres Ludu (Cope) – 11 proc. poparcia
- zuluska Partia Wolności "Inkatha" (IFP) – 3,5 proc. poparcia
- Niezależni Demokraci (ID) – 1,5 proc. poparcia
- Zjednoczony Ruch Demokratyczny - 1 proc. poparcia
- Afrykańska Partia Chrześcijańsko- Demokratyczna - 1 proc. poparcia
- afrykanerski Front Wolności Plus (FF+) - 1 proc. poparcia
Wielu analityków określa tegoroczne wybory najważniejszym wydarzeniem politycznym w RPA od czasu obalenia systemu apartheidu w 1994 roku. Związane jest to głównie z kontrowersjami wokół kandydującego na urząd prezydenta (w RPA wybiera go parlament) przywódcy ANC, Jacoba Zumy. Charyzmatyczny i mocno lewicujący lider zyskał ogromne poparcie wśród mieszkańców RPA zmęczonych przedłużającą się transformacją systemową. Za Zumą ciągną się jednak niewyjaśnione do końca oskarżenia o korupcję, a opozycja uznaje go za niebezpiecznego radykała, który może wstrząsnąć wciąż kruchą południowoafrykańską demokracją.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, mg.co.za
Zdjęcie: robinpietersen