Sudan/ Apel Komisarza Unii Afrykańskiej
Przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej, Ralpha Konare, jest głęboko zaniepokojony i zmartwiony serią ataków wymierzonych przeciwko misji stabilizacyjnej Unii Afrykańskiej w Sudanie.
Ostatni weekend przyniósł oddziałom UA największe straty od momentu rozpoczęcia misji w 2004 roku. Jak dotychczas konflikt w Darfurze, rozgrywający się między rebeliantami a prorządowymi bojówkami arabskimi, pochłonął 200 tys. ofiar, a co najmniej 2,4 miliona mieszkańców zostały przesiedlone. Nieustannie dochodzi do ataków na oddziały stabilizacyjne dokonywanych najprawdopodobniej przez rebeliantów.
W ostatnim czasie zamachy na UA nasiliły się: zamordowano dwóch członków obsługi AMIS (Misja Unii Afrykańskiej w Sudanie) w Graidzie; w okolicach Kurni, ostrzelano helikopter AMIS, na pokładzie którego znajdowali się gen. Ephreim Rurangwa. Zamordowano także pięciu żołnierzy senegalskiego kontyngentu patrolującego ujęcie wody w Umbro.
Reakcją na te bezceremonialne ataki było wydadnie oświadczenia przez Przewodniczącego Komisji Unii Afrykańskiej, prof. Alpha Oumara Komare. Polityk ten jednoznacznie potępia wszystkie niedawno mające miejsce akty przemocy i podkreśla, że są „oczywistym pogwałceniem wszelkich poczynionych porozumień o zawieszeniu broni, które strony biorące udział w darfurskim konflikcie zgodziły się respektować”. Zaznacza przy tym, że „narastającą wrogość przeciwko oddziałom AMIS-u odbiera jako wykalkulowany i świadomy zamach , którego celem ma być nie tylko zniechęcenie oddziałów stabilizacyjnych do podejmowania działań, lecz również przerwanie procesu pokojowego wdrażanego przez siły UA i ONZ poprzez szerzenie mylnego i nieuzasadnionego przekonania o tym, że sytuację w Darfurze można rozwiązać jedynie przy użyciu siły”.
Przewodniczący skierował swój apel do sudańskiego rządu o udzielenie większego wsparcia specjalnym wysłannikom UA i ONZ – dr Salimowi Achmed Salimowi i Janowi Elliason, których zadaniem jest wzmocnienie i ugruntowanie działań ramach programu DPA (Darfur Peace Agreement). Komare wyraża również swój głęboki niepokój spowodowany barakiem dostatecznej współpracy między sygnatariuszami DPA a AMIS-em i agencjami humanitarnymi. Cała sytuacja może, jego zdaniem, „doprowadzić do katastrofy humanitarnej, jeśli nasilone ataki będą się utrzymywać” oraz do „zagrożenia całej misji pokojowej”. Przewodniczący domaga się jak najszybszego śledztwa w sprawie ataków , współpracy wszystkich zainteresowanych stron w znalezieniu i postawieniu wszystkich winnych przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości.
Komare przekazał swoje kondolencje rodzinom wszystkich ofiar, solidaryzując się z nimi w cierpieniu po utracie najbliższych.
Na podstawie: allafrica.com, BBC.world.com