Sudan/ Pierwsze starcia pomiędzy oddziałami rządowymi a siłami EUFOR
W poniedziałek (3.03) doszło do wymiany ognia pomiędzy patrolem armii sudańskiej a żołnierzami wchodzącymi w skład Misji Unii Europejskiej w Czadzie (EUFOR), którzy przez pomyłkę przekroczyli granicę z Darfurem.
Według przedstawicieli władz Sudanu w wyniku starcia śmierć poniosło dwóch obywateli sudańskich, żołnierz oraz osoba cywilna.
W dzień zdarzenia oddziały EUFOR patrolowały okolice miasta Tissi, w południowo-wschodnim rogu Czadu na pograniczu z Sudanem i Republiką Środkowoafrykańską. Dowódca Misji, irlandzki generał Pat Nash, poinformował, że samochód EUFORu omyłkowo przekroczył granicę i znalazł się na terytorium Sudanu. Dodał również, że siły pokojowe w pełni respektują suwerenność i integralność Sudanu.
Wciąż nieznany jest los jednego z francuskich żołnierzy, którzy znajdowali się w ostrzelanym samochodzie. Dowódcy EUFORu odmówili podania jakichkolwiek szczegółów na temat zaginionego. Poinformowali jedynie, że drugi francuski żołnierz uczestniczący w feralnym patrolu został ranny, ale udało się przewieźć go do bazy w Czadzie.
Francuski minister obrony narodowej, Hervé Morin, ogłosił, że Paryż zwrócił się z oficjalną prośbą do władz w Chartumie o udzielenie niezbędnej pomocy w odnalezieniu zaginionego. Rzecznik sudańskiego ministra spraw zagranicznych, Ali al.-Sadiq poinformował, że akcja poszukiwawcza w okolicy miejsca zdarzenia nie przyniosła żadnego rezultatu. Dodał, że francuski żołnierz z całą pewnością nie został porzucony w miejscu starcia. Zapowiedział jednocześnie, że poszukiwania zaginionego żołnierza będą kontynuowane.
3,5-tysięczny kontyngent EUFORu ma za zadanie ochraniać uchodźców z ogarniętego od blisko 5 lat brutalnym konfliktem sudańskiego Darfuru, uciekających do Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej przed ciągłymi atakami sudańskiej armii i sprzymierzonych z nią plemiennych milicji. Rozpoczęcie misji długo odwlekało się w czasie w obliczu kryzysu wewnętrznego w Czadzie i nieudanej ofensywy rebeliantów zmierzających do obalenia prezydenta Idrysa Déby’ego. W misję Unii Europejskiej w Czadzie zaangażowało się w sumie 21 państw unijnych. Na miejscu znajdą się żołnierze z 14 krajów. Trzon kontyngentu stanowią żołnierze francuscy, jako że to właśnie Paryż był największym zwolennikiem wysłania sił pokojowych do Czadu.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, news24.com, lemonde.fr, allafrica.com