Unia Afrykańska zmienia oblicze?
Liderzy państw afrykańskich zgromadzeni na szczycie Unii Afrykańskiej w libijskiej Syrcie uzgodnili przyznanie większych uprawnień wykonawczych tzw. władzy UA, nowej instytucji mającej na celu koordynację polityk krajów członkowskich.
Powołanie władzy UA dysponującej szerokimi uprawnieniami koordynującymi było jedną z ambicji obecnego przewodniczącego organizacji, libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego. Reforma instytucjonalna postrzegana jest jako krok na drodze do powołania ściślejszej federacji, a według koncepcji płk Kaddafiego, nowej struktury na kształt ‘Stanów Zjednoczonych Afryki’.
Projekt Kaddafiego spotkał się z silną opozycją ze strony RPA, Nigerii i Angoli, które obawiają się utraty części kompetencji w dziedzinie polityki zagranicznej i obronności. W konsekwencji władza UA będzie podejmować działania za zgodą państw członkowskich, a nie sprawować nad nimi kontrolę.
Według nie do końca potwierdzonych informacji Muammar Kaddafi na krótko opuścił w czwartek salę obrad w geście protestu przeciwko storpedowaniu jego planów przekształcenia UA w rodzaj ogólnoafrykańskiego rządu. Mimo iż powrócił do stołu negocjacyjnego, atmosfera dyskusji pozostaje napięta.
Poza reformą wewnętrzną UA, zgromadzeni przywódcy omówili kwestię konfliktów na kontynencie. Głównym tematem dyskusji była sytuacja w Somalii, gdzie Unia rozmieściła ponad 4 tysiące swoich żołnierzy. Somalijskie władze domagają się wzmocnienia misji pokojowej poprzez wysłanie kolejnych oddziałów. Wstępne deklaracje udziału w operacji złożyły Nigeria, Malawi i Sierra Leone, jednakże nie jest przesądzone czy Unia zdecyduje się na rozszerzenie swoich działań w obliczu intensyfikacji walk i coraz większego chaosu.
Szczyt UA potwierdził również wcześniejszą decyzję Rady Pokoju i Bezpieczeństwa o przywróceniu Mauretanii w prawach członka organizacji, po tym jak została ona zawieszona z powodu zamachu stanu, do którego doszło latem ubiegłego roku. Zgodnie z zapowiedziami rządu przejściowego 18 lipca br. w Mauretanii mają odbyć się wybory parlamentarne
Projekt utworzenia Stanów Zjednoczonych Afryki został po raz pierwszy przedstawiony przez M. Kaddafiego podczas szczytu Unii Afrykańskiej na początku lutego br. Jednakże propozycja ta nie uzyskała wówczas wystarczającego poparcia ze strony innych afrykańskich liderów. Większość przywódców obawia się zrzeczenia się istotnej części swoich uprawnień i kompetencji na rzecz mglisto zarysowanej federacji. Tylko ze względu na pozycję Libii na kontynencie UA zgodziła się na przygotowanie raportu dotyczącego prawnych konsekwencji ewentualnego zjednoczenia i jego przeanalizowanie na kolejnym spotkaniu w lipcu.
Na podstawie: iol.co.za, news.bbc.co.uk