WKS/ Czerwcowe wybory zagrożone
Podczas wizyty w RPA prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej, Laurent Gbagbo, poinformował, że wciąż nie ma odpowiednich warunków, do przeprowadzenia zaplanowanych na czerwiec wyborów prezydenckich. Stanowią one tymczasem najważniejszy, końcowy element procesu pokojowego.
Gbagbo w rozmowach z Thabo Mbekim, prezydentem RPA, podkreślał problemy, z którymi musi się zmierzyć. Rozbrojenie i rozwiązanie antyrządowej milicji wciąż nie zostało ukończone. Trwa także wydawanie dokumentów identyfikacyjnych mieszkańcom kraju. Są to dwa najważniejsze zadania, jakie przed władzami WKS stawia porozumienie z Wagadugu z marca 2007. Bez ich wykonania nie można będzie sprawnie przeprowadzić wyborów.
"Robimy znaczące postępy we wprowadzaniu postanowień pokojowych i uszanujemy porozumienie z Wagadugu", podkreślał Gbagbo na konferencji w Kapsztadzie, "jednakże musimy wziąć pod uwagę aktualną sytuację". Prezydent powiedział, że nawet jeśli nie uda się przeprowadzić wyborów w czerwcu, nie będzie to miało wpływu na proces zmian, który został zapoczątkowany.
Rząd RPA wydaje się być spokojny o proces pokojowy. Mimo problemów, Pretoria jest zadowolona z postępów i zmian jakie dokonały się na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Prezydent Mbeki powiedział, że jest "pod wrażeniem" przygotowań do wyborów. "W tej chwili musimy tylko popierać te dążenia. Jestem pewny, że nic nie zakłóci procesu pokojowego."
Wybrzeże Kości Słoniowej pogrążyło się w chaosie pięć lat temu, gdy siły wierne prezydentowi Laurentowi Gbagbo udaremniły zamach stanu, którego bezpośrednim powodem była odmowa zmian w artykule 35 konstytucji, który uniemożliwił popularnemu ekspremierowi Alassanie Ouatarze kandydowanie w wyborach prezydenckich (jego ojciec był imigrantem z sąsiedniego Burkina Faso, a według art. 35 jedynie obywatele będący mieszkańcami kraju w drugim pokoleniu mogą kandydować do fotela prezydenta). Był to początek wojny domowej, która podzieliła kraj na dwie części – północną kontrolowaną do dziś przez rebelianckie tzw. „Nowe Siły” i południową - we władzy zwolenników prezydenta Gbagbo.
Obecnie sytuacja w kraju uległa znacznej poprawie, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa. Powstał rząd jedności narodowej, w którym funkcję prezydenta sprawuje Gbagbo, a stanowisko premiera objął przywódca „Nowych Sił” Guillaume Soro. Wciąż jednak nie weszły w życie kluczowe postanowienia porozumienia z Wagadugu (marzec 2007), dotyczące rozbrojenia i rozwiązania pro- i antyrządowych milicji oraz zapewnienia mieszkańcom Wybrzeża Kości Słoniowej dokumentów identyfikacyjnych. Bez osiągnięcia tych celów zorganizowanie w czerwcu wyborów prezydenckich będzie niemożliwe.
15 stycznia na skutek ciągłych opóźnień we wdrażaniu w życie postanowień porozumienia pokojowego, Rada Bezpieczeństwa ONZ zadecydowała o przedłużeniu mandatu misji pokojowej na Wybrzeżu Kości Słoniowej do 30 lipca 2008 roku. W rezolucji wezwano ponadto główne siły polityczne na Wybrzeżu Kości Słoniowej do podwojenia wysiłków na rzecz dotrzymania ustalonego na czerwiec terminu wyborów.
Na podstawie: iol.co.za, news24.com