WKS/ ONZ ogłosiło embargo na dostawy broni
Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ jej 15 członków jednomyślnie podjęło decyzję o ogłoszeniu embarga na dostawy broni do ogarniętego chaosem Wybrzeża Kości Słoniowej. Decyzję tę podjeto głównie pod wpływem zabiegów Francji i państw Unii Afrykańskiej.
Embargo obowiązuje od dnia dzisiejszego, a czas jego trwania przewidziano na 13 miesięcy. Głównym celem jego ogłoszenia była chęć zapobieżenia dalszej eskalacji konfliktu pomiędzy siłami prezydenta Gbagbo, a rebelianckimi "Nowymi Siłami" kontrolującymi północną część kraju. Mniej oficjalnym powodem jest chęć niedopuszczenia do odbudowania przez prezydenta jego sił powietrznych zniszczonych 6 listopada w wyniku francuskich nalotów.
Praktycznie zakończona jest już ewakuacja cudzoziemców z ogarniętego chaosem kraju. Wybrzeże Kości Słoniowej opuściło już prawie 5,5 tys. Europejczyków (głównie Francuzów). Eksodus ten spowodowały gwałtowne zamieszki oraz ataki na białych cudzoziemców i ich mienie dokonywane przez proprezydenckie bojówki w odwecie za francuskie naloty. Wiele osób straciło wówczas dorobek swego życia i padło ofiarą pobić, a w przypadku kobiet nawet gwałtów.
Nic nie wskazuje póki co na możliwosć pokojowego uregulowania wewnętrznego konfliktu w tym zachodnioafrykańskim państwie. Rebelianci zapowiadają przeprowadzenie pokojowego marszu na Abidżan, którego celem ma być ponowne zjednoczenie kraju, choć jedniocześnie grożą krwawą zemstą w razie gdyby siły rządowe ponowiły swe ataki. Ze strony prezydenta Laurenta Gbagbo nie widać natomiast jak na razie żadnych pojednawczych gestów.
za "Mail&Guardian"