WKS/ Wybory prezydenckie zostały przełożone
Laurent Gbagbo będzie rządził Wybrzeżem Kości Słoniowej jeszcze przez pół roku. Zaplanowane wstępnie na czerwiec wybory prezydenckie zostały bowiem przełożone na listopad. O możliwych problemach z dotrzymaniem czerwcowego terminu prezydent Gbagbo mówił już w zeszłym miesiącu.
Rzecznik rządu, Amadou Kone, poinformował o tej decyzji na poniedziałkowej konferencji prasowej. Pierwsza tura wyborów odbędzie się 30 listopada. "To komisja wyborcza wybrała tę datę", podkreślił Kone. Podjęto również decyzję, że wybory parlamentarne odbędą się w innym terminie niż prezydenckie - nie podano jednak jeszcze żadnej daty.
"To wspaniały dzień dla Wybrzeża Kości Słoniowej", powiedział prezydent Gbagbo na konferencji prasowej. U jego boku siedzieli w jej trakcie przedstawiciel ONZ, Koreańczyk Y.J. Choi, oraz prezydent Burkiny Faso, Blaise Compaore, który był mediatorem podczas kryzysu w jakim znajdowało się to zachodnioafrykańskie państwo.
Prezydent podkreślił, że rząd tymczasowy, który od 2007 roku rządzi na Wybrzeżu Kości Słoniowej, wypełnił swoją misję. Głównym zadaniem gabinetu, na czele którego stoi Guillaume Soro, było doprowadzenie do wyborów. Gbagbo dodał także, że cieszy się, że "może pojechać do Nowego Jorku z ustaloną datą". We wtorek prezydent leci bowiem do USA, gdzie wystąpi na forum ONZ.
Przesunięcie terminu wyborów daje również więcej czasu na rozwiązanie administracyjnych problemów związanych z elekcją. Wciąż nie przeprowadzono do końca akcji wydawania dokumentów identyfikacyjnych mieszkańcom kraju - kluczowej dla sprawnego głosowania.
Wybrzeże Kości Słoniowej pogrążyło się w chaosie sześć lat temu, gdy siły wierne prezydentowi Laurentowi Gbagbo udaremniły zamach stanu, którego bezpośrednim powodem była odmowa zmian w artykule 35 konstytucji, który uniemożliwił popularnemu ekspremierowi Alassanie Ouatarze kandydowanie w wyborach prezydenckich (jego ojciec był imigrantem z sąsiedniego Burkina Faso, a według art. 35 jedynie obywatele będący mieszkańcami kraju w drugim pokoleniu mogą kandydować do fotela prezydenta). Był to początek wojny domowej, która podzieliła kraj na dwie części – północną kontrolowaną do dziś przez rebelianckie tzw. „Nowe Siły” i południową - we władzy zwolenników prezydenta Gbagbo.
Obecnie sytuacja w kraju uległa znacznej poprawie, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa. Powstał rząd jedności narodowej, w którym funkcję prezydenta sprawuje Gbagbo, a stanowisko premiera objął przywódca „Nowych Sił” Guillaume Soro. Wciąż jednak nie weszły w życie kluczowe postanowienia porozumienia z Wagadugu (marzec 2007), dotyczące rozbrojenia i rozwiązania pro- i antyrządowych milicji oraz zapewnienia mieszkańcom Wybrzeża Kości Słoniowej dokumentów identyfikacyjnych. Bez osiągnięcia tych celów zorganizowanie w czerwcu wyborów prezydenckich będzie niemożliwe.
15 stycznia na skutek ciągłych opóźnień we wdrażaniu w życie postanowień porozumienia pokojowego, Rada Bezpieczeństwa ONZ zadecydowała o przedłużeniu mandatu misji pokojowej na Wybrzeżu Kości Słoniowej do 30 lipca 2008 roku.
Na podstawie: iol.co.za, news24.com