Wspólne stanowisko Afryki przed konferencją klimatyczną w Kopenhadze
Kraje afrykańskie będą domagać się 67 mld dolarów rocznie na walkę ze skutkami ocieplenia klimatu. Tak zakłada projekt rezolucji opracowany przez afrykańskich przywódców, zebranych w poniedziałek (24.08) w siedzibie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie. W rozmowach biorą też udział „przedstawiciele i eksperci” przywódców krajów Unii Afrykańskiej, w tym ministrowie rolnictwa. Negocjacje mają na celu ustalenie wspólnego stanowiska przed konferencją klimatyczną ONZ w Kopenhadze, zaplanowaną na grudzień br.
Do tej pory państwa afrykańskie zabierały głos na konferencjach klimatycznych osobno, przez co miały niewielki wpływ na debatę. Wspólne, spójne stanowisko ma im zagwarantować większy udział w podejmowaniu decyzji oraz pomóc w przekonaniu krajów bogatych, że Afryka wymaga szczególnej pomocy w walce ze skutkami ocieplenia.
Afryka ma najmniejszy udział w emisji gazów cieplarnianych, ale zdaniem ekspertów najbardziej odczuje skutki zmian klimatycznych. Już teraz coraz częściej doświadcza długich okresów kanikuł, suszy i powodzi.
Według projektu rezolucji, jeszcze niezatwierdzonego przez zgromadzonych w Addis Abebie przywódców, państwa afrykańskie będą domagać się od krajów bogatych zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 40% przed 2012 rokiem, a także przekazywania Afryce co najmniej 67 mld dolarów rocznie. Kraje rozwinięte miałyby płacić na ten cel począwszy od 2020 roku, nie podano jednak, do kiedy. Środki miałyby zostać wykorzystane na walkę ze skutkami ocieplenia klimatu, badania i wdrażanie ekologicznych technologii.
Konferencja klimatyczna, która odbędzie się w grudniu br. w Kopenhadze ma m.in. doprowadzić do powstania dokumentu, który zastąpiłby Protokół z Kioto, wygasający w 2012 roku. Zdaniem ekspertów, podczas negocjacji najbardziej będzie liczył się głos Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Chin i Indii. Jednak afrykańscy liderzy mają nadzieję, że ich wspólne stanowisko będzie miało znaczący wpływ na podejmowane decyzje.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, fin24.com