Zimbabwe: opozycja rozpoczęła rozmowy z rządem
Zimbabweński opozycyjny Ruch na rzecz Demokratycznej Zmiany (MDC) oraz rządząca partia ZANU-PF od dwóch dni prowadzą rozmowy w południowoafrykańskiej Pretorii.
Spotkanie to ma na celu przygotowanie gruntu pod polityczne negocjacje, które mogłyby doprowadzić do zakończenia powyborczego kryzysu w Zimbabwe. Obie strony usiadły do stołu rozmów po raz pierwszy od drugiej tury wyborów prezydenckich (27.06), w wyniku których Robert Mugabe przedłużył sprawowanie niczym nieograniczonej władzy na kolejną kadencję.
Nqobizitha Mlilo, rzecznik prasowy MDC w RPA poinformował, że rozmowy będą kontynuowane dopóki nie zostaną ustalone warunki pozwalające na rozpoczęcie właściwych negocjacji. MDC nalega, aby rząd uwolnił ponad 1 500 ‘więźniów politycznych’ oraz domaga się poszerzenia składu międzynarodowej grupy mediatorów.
Obecne rozmowy toczą się przy wsparciu przedstawicieli władz RPA. Stronę rządową reprezentuje zimbabweński minister sprawiedliwości Patrick Chinamasa i minister pracy Nicholas Goche. Z ramienia MDC w spotkaniu uczestniczy sekretarz generalny Tendai Biti oraz zastępca głównego skarbnika Elton Mangoma.
Robert Muagbe zwyciężył 27.06 drugą turę wyborów prezydenckich w Zimbabwe, uzyskując 85 procentowe poparcie. Wynik nie mógł być inny, gdyż jego kontrkandydat, Morgan Tsvangirai wycofał się z wyścigu tydzień wcześniej na znak protestu przeciwko fali przemocy i terroryzowaniu swych zwolenników przez prorządowe bojówki. W wyniku kampanii terroru rozpętanej po przegranej przez prezydenta pierwszej turze wyborów (29.03.) z rąk służb bezpieczeństwa i prorządowych bojówek zginęło już ok. 90 osób, a 200 tysięcy wypędzono ze swych domów.
Na podstawie: mg.co.za, news24.com