Polska-USA/ Zgoda na tarczę podczas spotkania w Białym Domu
„Przesądzona” kwestia tarczy i wstępne terminy zakończenia negocjacji – wizyta prezydenta Kaczyńskiego w Waszyngtonie przyniosła wyraźny krok naprzód w rozmowach z Amerykanami.
„Nie ma lepszego symbolu pragnienia wspólnej pracy na rzecz pokoju i bezpieczeństwa niż budowa systemu obrony rakietowej” – stwierdził amerykański prezydent podczas konferencji prasowej w Gabinecie Owalnym. Wyraźna deklaracja padła z ust Lecha Kaczyńskiego, który określił budowę tarczy jako sprawę „przesądzoną”.
Według polskiego prezydenta, znana jest również lokalizacja elementów tarczy, która już jakiś czas temu została ustalona przez rząd. Zapowiadając podanie do wiadomości publicznej informacji na temat miejsca rozmieszczenia elementów tarczy, Kaczyński podkreślił, iż negocjacje nie zostały jeszcze zakończone, a wiele kwestii wymaga dopracowania. „Szczegóły”, które wciąż są tematem rozmów, to między innymi wielkość bazy i status prawny amerykańskich żołnierzy.
Podczas konferencji prasowej, Kaczyński starał się podkreślać defensywny charakter przyszłej bazy. Słowa prezydenta skierowane były głównie do władz Federacji Rosyjskiej, które w zeszłym tygodniu zdecydowały o zawieszeniu udziału swojego kraju w Traktacie o Ograniczeniu Sił Konwencjonalnych w Europie (CFE) z 1990 r. Krok Rosji – wyraźnie skrytykowany w poniedziałkowym oświadczeniu NATO – miał być środkiem nacisku na Stany Zjednoczone, które jak do tej pory nie wyraziły jasnego stanowiska w sprawie rosyjskiej propozycji budowy elementów tarczy w Azerbejdżanie. W czasie spotkania Busha i Putina w miasteczku Kennebunkport na początku lipca, rosyjski prezydent dorzucił do wcześniejszej oferty propozycję wykorzystania radaru w południowej Rosji i włączenie w system decyzyjny Rady NATO-Rosja.
Posunięcia Putina najwyraźniej nie osłabiły amerykańskich planów, a sfinalizowanie umowy między USA a dwoma europejskimi krajami jest coraz bliżej. Wyraźnym sygnałem jest akceptacja planów przez stronę polską. Według zastępcy ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego – reprezentującego Polskę w negocjacjach z USA – ostateczna umowa może być zawarta już we wrześniu lub październiku. Podczas wywiadu udzielonego dziennikowi „Nowyje Izwiestia” Waszczykowski stwierdził, że budowa tarczy mogłaby ruszyć już w lutym 2008 r.
Po wizycie prezydenta Busha w Polsce na początku czerwca, polscy negocjatorzy wybrali się do Waszyngtonu w celu kontynuowania rozmów. Dalsza runda negocjacji rozpoczęła się wraz z wizytą prezydenta Kaczyńskiego w USA, któremu w podróży towarzyszy minister obrony narodowej Aleksander Szczygło. W dzisiejszych rozmowach brała również udział sekretarz stanu Condoleezza Rice.
Zgodnie z oczekiwaniami, podróż Kaczyńskiego nie przyniosła rozstrzygnięć w sprawie wiz dla Polaków. Nie wystarcza jednomyślność obu prezydentów, decyzja o regulacjach wizowych leży bowiem w kompetencji Kongresu. „Będę dalej pracował z Kongresem, by zmienić prawo, które musi zostać zmienione” – zapewniał prezydent Bush. Proces legislacyjny może jednak okazać się „trudny i długi” – jak podkreślał prezydent Kaczyński. Niedawny sprzeciw Kongresu wobec proponowanej przez Busha ustawy imigracyjnej skłania raczej do przypuszczeń, iż „praca z Kongresem” rzeczywiście będzie trudna, a rezultaty odsunięte w przyszłość.
Spotkania pełne było również typowych dla George’a Busha zapewnień o niezwykle silnej przyjaźni łączącej oba kraje. „Ameryka cieszy się, że polska gospodarka jest silna. Chcemy, aby naszym przyjaciołom dobrze się powodziło” – podkreślił Bush. „Oczywiście, prezydent Kaczyński przypomniał mi, że sukces ekonomiczny to przede wszystkim zasługa premiera (...) Przypomniałem prezydentowi, że przecież pozostaje z premierem w dość bliskich relacjach” – dodał, śmiejąc się Bush.
Spotkanie z George’em W. Bushem rozpoczęło trzydniowy pobyt polskiego prezydenta w USA. Po wizycie w Waszyngtonie, Kaczyński udaje się na dwa dni do Kalifornii. Odwiedzi tam bazę Vandenberg, gdzie zobaczy jak w praktyce funkcjonuje system obrony przeciwrakietowej. Spotka się również z Nancy Reagan, której wręczy Order Orła Białego dla zmarłego trzy lata temu męża.
Na podstawie: www.whitehouse.gov, www.nytimes.com, www.gazeta.pl, www.dziennik.pl