USA/ Gore laureatem pokojowej nagrody Nobla
-
Mikołaj Uznański
Eksperci nie mają wątpliwości, że przyznanie pokojowego Nobla obrońcom środowiska naturalnego świadczy o tym, jak ważne stało się dla dzisiejszego świata zagadnienie globalnego ocieplenia.
Decyzja zapadła 12 października br., a w uzasadnieniu Komitet Noblowski podał, że nagroda została przyznana "za wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami".
Al Gore, gdy tylko został wiceprezydentem w 1993, od razu postawił sobie za cel realizowanie projektów z zakresu ochrony środowiska. Temat ten był mu zawsze bardzo bliski. Niestety, po 8 latach starań w Białym Domu nie udało mu się przeforsować odpowiednich ustaw. Priorytet miały „ważniejsze” problemy. Kolejne próby Gore podjął po przegranych wyborach prezydenckich w 2000 roku. Tym razem skupił się na zagadnieniach związanych z ociepleniem klimatu.
Po zakończeniu urzędowania w Białym Domu Al Gore rozpoczął cykl wykładów na temat globalnego ocieplenia, który kontynuuje do dziś. Aby jak najbardziej nagłośnić ten problem wraz z grupą Save Our Selves organizuje koncerty pod nazwą Live Earth. W ramach tej akcji 7 lipca br. w ciągu 24 godzin odbyło się kilkanaście koncertów na wszystkich 7 kontynentach. W ramach tej akcji wystąpiło blisko 150 największych artystów świata muzyki, a oglądalność szacowano na ponad 2 miliardy ludzi. Koncerty odbyły się w takich znanych miejscach jak stadion Wembley, National Mall w USA czy Giants Stadium. Jeden z koncertów w ramach tej akcji odbył się także na Antarktydzie, gdzie zaśpiewał zespół Nunatak.
Warto przypomnieć, że Al Gore jest najgłośniejszym krytykiem obecnego rządu Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Gore domaga się od rządu USA ratyfikowania protokołu z Kioto i znacznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Przyznanie Gore’owi Nobla w tym roku budzi wiele kontrowersji. Nagroda ta z założenia powinna być przyznawana za działania związane z pokojem, jednak od kilku lat przestało to być regułą. Wielu ekspertów z zakresu ekologii nie rozumie, dlaczego przyznano pokojową nagrodę Nobla byłemu wiceprezydentowi USA. Uważają oni, że Gore owszem promuje ochronę środowiska, jego przemówienia są skonstruowane w taki sposób, aby przeciętny odbiorca mógł je zrozumieć, jednak środki proponowane przez niego do walki z problemami ekologicznymi mogą wyrządzić ludzkości więcej złego niż dobrego. Z tego powodu Komitet Noblowski dla zrównoważenia dwóch rodzajów walki ze zmianami klimatycznymi oprócz Gora nagrodził również IPCC, który od kilkunastu lat ostrzega przed skutkami zmian klimatycznych, a w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy znacznie zwiększył swoją aktywność publikując serie raportów na temat ocieplenia klimatu.
O rosnącym znaczeniu kwestii ochrony środowiska świadczy również fakt, że w tym roku Oskara dostał film pod tytułem „Niewygodna prawda”, którego Gore był współtwórcą i który opowiada o działaniach Gore’a dla polepszenia sytuacji klimatycznej na naszej planecie.
Zastanawiające jest także, czy przyznanie pokojowej nagrody Nobla Alowi Gore’owi nie zmieni w zasadniczy sposób walki o fotel prezydencki w Stanach Zjednoczonych. Gore, który w 2000 roku wygrał w wyborach liczbą głosów i na skutek zawirowań dotyczących skomplikowanej ordynacji wyborczej USA, walkę ostatecznie przegrał, do tej pory milczał na temat ewentualnego startu w wyborach prezydenckich w 2008 r. Jak pokazują sondaże miałby bardzo dużą szansę nie tylko dostać nominację Partii Demokratycznej, ale także na zwycięstwo w finałowym pojedynku.
Z tegorocznej pokojowej nagrody Nobla najbardziej cieszą się ekolodzy. Dla nich jest to dowód, że w końcu problemem tym zaczęto się interesować i być może teraz uda się w bardziej efektywny sposób walczyć ze zmianami klimatycznymi.
Wręczenie nagrody odbędzie się 10 grudnia w Oslo, a będzie nią 1,1 miliona euro, medal i dyplom. Al Gore już zapowiedział, że swoją część, czyli około 750 tysięcy dolarów w całości przeznaczy na walkę z emisją gazów cieplarnianych do atmosfery.
Na podstawie: www.gazetawyborcza.pl, www.dziennik.pl, www.washingtonpost.com, www.cnn.com