Sąd Najwyższy USA przyjrzy się sprawie Ujgurów z Guantanamo
Sad Najwyższy Stanów Zjednoczonych oświadczył, że przyjrzy się sprawie 13 chińskich muzułmanów przetrzymywanych w więzieniu Guantanamo.
Część Ujgurów jest wciąż przetrzymywana w tym więzieniu, mimo iż nie są już postrzegani jako zagrożenie dla amerykańskiego bezpieczeństwa. Pentagon oczyścił ich z zarzutów w 2004 roku.
Sąd rozstrzygnie czy federalne organy mają prawo wpuścić ich do Stanów, podczas gdy żadne inne państwo nie zgłosiło się po nich.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama chce zamknąć więzienie do 22 stycznia 2010 roku.
Według raportu New York Timesa, Sąd Najwyższy zajmie się ta sprawą w lutym, miesiąc po terminie ogłoszonym przez Baracka Obame. Jednakże ostatnio członkowie administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych uważają, że zamknięcie więzienie w wyznaczonym terminie będzie bardzo trudne.
13 Ujgurów, przedstawicieli chińskiej muzułmańskiej mniejszości było przetrzymywanych w więzieniu mimo, iż zostali uznani za niegroźnych.
W 2008 roku sąd federalny nakazał wypuszczenie ich, jednak ten wyrok został obalony przez sąd wyższej instancji, który oświadczył, że tylko władza wykonawcza może podjąć taką decyzję. Jednak w czerwcu Sąd Najwyższy oświadczył, że obcokrajowcy przetrzymywani w Guantanamo mają prawo walczyć o swoje zwolnienie przed sądami cywilnymi.
The Washington Post twierdzi, że apelacja Ujgurów do Sądu Najwyższego jest logicznym krokiem w celu sprawdzenia czy sędzia dysponuje odpowiednią władzą do wypuszczenia ich z więzienia.
Departament Sprawiedliwości uważa, że Ujgurowie mogą wyjechać do jakiegokolwiek państwa, które ich zaakceptuje. Elena Kagan, doradca prawny, powiedziała: „Istnieje fundamentalna różnica pomiędzy wypuszczeniem aresztowanego, żeby wrócił do domu lub państwa, które wyraża zgodę na jego pobyt, a wypuszczeniem na terytorium Stanów Zjednoczonych bez poszanowania prawa imigracyjnego”.
Administracja Obamy szuka miejsca dla pozostających w areszcie Ujgurów. Czterech z nich zostało odesłanych na Bermudy, 5 znalazło schronienie w Albanii, a wyspa na Pacyfiku Palau stwierdziła, że może wziąć 12 z pozostałych. Jeden z Ujgurów nie dostał propozycji od żadnego z państw. Jednak część z nich obawia się przenosin na Palau, ponieważ wyspa położona jest blisko Chin. Ujgurzy są w tym kraju postrzegani jako separatyści.
22 Ujgurów zostało pojmanych w Afganistanie i Pakistanie. Amerykanie nie przekażą ich Chinom. Tam mogły by ich spotkać tylko represje.
Źrodło: news.bbc.co.uk; reuters.com