Świat pamięta o ofiarach niewolnictwa
W siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku odbyła się w poniedziałek (25.3) specjalna sesja poświęcona pamięci prawie 15 mln ofiar transatlantyckiego handlu niewolnikami. Nie zapomniano również o osobach cierpiących na skutek nowoczesnych form niewolnictwa i handlu ludźmi.
Nowojorskie obchody stanowiły najważniejszy, oficjalny punkt Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Niewolnictwa i Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami, jaki ONZ obchodzi rokrocznie 25 marca. Tegoroczny dzień obchodzony był pod hasłem "Na zawsze wolni - świętowanie emancypacji". Treścią obchodów jest przypomnienie długiej drogi do emancypacji ludności afroamerykańskiej, szczególnie zobrazowanej w dorobku kulturalnym - literaturze, malarstwie oraz filmie.
"Pamiętamy degradację i śmierć, jaka dotykała niewolników. Chcemy nauczyć przyszłe pokolenia, aby nigdy o tej tragedii nie zapomnieli" - powiedział podczas uroczystości sekretarz generalny ONZ Ban-Ki-Moon.
Ken Kanda, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ i ambasador Ghany przy Narodach Zjednoczonych dodał z kolei, że współczesna nierówność społeczna i ekonomiczna, nienawiść, rasizm, fanatyzm i stereotypy z którymi wciąż spotykają się na całym świecie mieszkańcy Afryki stanowią niechlubne dziedzictwo okresu niewolnictwa i muszą zostać jak najszybciej wykorzenione ze świadomości i zachowań społecznych.
"Niewolnicza praca, w tym praca dzieci, handel ludźmi, rekrutowanie żołnierzy spośród dzieci, wykorzystywanie seksualne kobiet są tym, co ONZ określa jako nowoczesne formy niewolnictwa" - przypomniał Kanda.
Dyplomata zwrócił również uwagę, że większość współczesnych niewolników należy do najbardziej biednych, upośledzonych i marginalizowanych grup społecznych.
W okolicznościowym posłaniu na Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Niewolnictwa i Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami Ban-Ki-Moon przypomniał, że w bieżącym roku obchodzimy nie tylko 150-rocznicę zniesienia niewolnictwa w USA, ale również zlikwidowania go w Kanadzie, Brytyjskich Indiach Zachodnich oraz Przylądku Dobrej Nadziei (w roku 1833) oraz kolejne rocznice wyzwolenia niewolników w Argentynie, Brazylii, Francji oraz byłych koloniach holenderskich.
Sekretarz generalny ocenił także, że pamięć o okrucieństwie systemu niewolniczego nie powinna ograniczać się tylko do aspektów historycznych, ale stanowić wezwanie do pracy na rzecz równości, sprawiedliwości i pokoju, które pomogą przezwyciężyć ponure dziedzictwo wieków zniewolenia.
Na podstawie: un.org, prensa-latina.cu