USA: Rząd rusza na pomoc dłużnikom
Kryzys rozszerzający się na całą gospodarkę skłania rząd do działań, których dotąd starał się unikać. Przygotowuje on szeroki program wsparcia dla właścicieli mieszkań nieradzących sobie ze spłatą hipotek.
Sheila Bair, przewodnicząca Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) powiedziała podczas czwartkowego wystąpienia w Kongresie, że FDIC i Departament Skarbu pracują nad nową inicjatywą, która ma uchronić bankrutujących właścicieli domów przed utratą mieszkań. W grę wchodzi zapewnienie przez rząd dodatkowych gwarancji, które skłonią banki do restrukturyzacji długu i ustanowienia dogodniejszych dla dłużników warunków spłaty.
Obecnie kredytobiorcy w tarapatach mogą skorzystać z rządowej pomocy w postaci programu HOPE NOW, który ma jednak ograniczony zasięg. Proces restrukturyzacji długów hipotecznych utrudnia ponadto skomplikowana struktura tych pożyczek. Na bazie hipotek banki wykreowały wiele instrumentów pochodnych. Oznacza to, że wierzycielami- z którymi muszą układać się dłużnicy- są też liczni nabywcy derywatów hipotecznych.
Tymczasem aż 12 mln właścicieli domów (1/6 spośród wszystkich posiadających mieszkanie zbudowane na kredyt) jest zagrożonych bankructwem. Tyle osób w tym roku zmaga się ze spłatą hipoteki, której wartość jest wyższa niż aktualna cena obciążonej nią nieruchomości. Zwolnienie z pracy czy pojawienie się nieprzewidzianych wydatków oznaczają dla tych ludzi ryzyko utraty mieszkania.
Odkładana ingerencja rządu wydaje się niezbędna, bo kryzys mieszkaniowy mocno ciągnie gospodarkę w dół. Masowe przejmowanie domów przez banki i wystawianie ich na sprzedaż zwiększyło podaż i spowodowało dalszą obniżkę cen nieruchomości. Niesie to ryzyko niewypłacalności dla coraz większej liczby kredytobiorców. Zagrożone są też finanse samorządów, które czerpią istotne dochody z podatku od nieruchomości. Analitycy rynku mieszkaniowego przewidują, że spadki wciąż nie osiągnęły dna i prawdopodobnie domy potanieją jeszcze o 10 proc.
Na podstawie: Reuters.com, Wall Street Journal