USA/ Sekretarz stanu rozmawia o pokoju na Bliskim Wschodzie
Amerykańska sekretarz stanu C. Rice spotkała się w poniedziałek (19.02) w Jerozolimie z przedstawicielami władz izraelskich i palestyńskich. Zgodnie opowiedziano się za istnieniem w regionie dwóch niezależnych państw. Zadeklarowano jednocześnie powrót do programu "mapy drogowej".
Spotkanie, w którym uczestniczyli premier Izraela Ehud Olmert oraz prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, amerykańska sekretarz stanu określiła jako owocne. Wszyscy troje zgodnie opowiedzieli się za takim rozwiązaniem problemu bliskowschodniego, które przewiduje istnienie dwóch państw.
Podkreślono, iż państwo palestyńskie nie może powstać na gruncie terroru i przemocy. Oficjalnie potępiono siłowe rozwiązywanie problemów, zapowiadając całkowitą bezwzględność w stosunku do wszelkich akcji terrorystycznych. Jednocześnie Olmert i Abbas zaapelowali o respektowanie zadeklarowanego w listopadzie zeszłego roku zawieszenia broni.
Wynikiem trójstronnych rozmów jest oficjalny powrót do tzw. "mapy drogowej". Program ten, opracowany przez Kwartet Bliskowschodni (USA, ONZ, UE, Rosja) w 2003 roku, zakładał ostateczne i kompleksowe rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie. W jego wyniku powstać miało niepodległe i demokratyczne państwo palestyńskie, pokojowo współistniejące z Izraelem. W związku z zastrzeżeniami Izraela oraz całkowitym odrzuceniem programu przez palestyński Hamas i Dżihad, planu nie udało się zrealizować. Obecnie zarówno Olmert, jak i Abbas zapowiadają oficjalny powrót do "mapy drogowej", której główne punkty pozostają niezmienione.
Podczas poniedziałkowego spotkania rozpoczęto rozmowy na temat warunków wprowadzenia w życie pierwszego etapu planu. Zakłada on między innymi bezwarunkowe uznanie przez Autonomię Palestyńską prawa Izraela do istnienia "w pokoju i bezpieczeństwie", likwidację potencjału i infrastruktury terrorystycznej oraz rozwiązanie problemu osiedli żydowskich i wycofanie się Izraela z okupowanych terenów palestyńskich.
Istotnym punktem rozmów były także kwestie dotyczące powstania palestyńskiego rządu jedności narodowej. Rice przedstawiła oficjalne stanowisko Kwartetu Bliskowschodniego zobowiązując każdy rząd Autonomii Palestyńskiej do niestosowania przemocy, uznania państwa Izrael oraz respektowania dotychczasowych umów i porozumień.
Olmert i Abbas potwierdzili chęć dalszych spotkań mających na celu pokojowe rozwiązanie konfliktu. Wielokrotnie podkreślali także, iż liczą na amerykańską pomoc i zaangażowanie w bliskowschodni proces pokojowy.
Condoleezza Rice zapowiedziała, że w najbliższym czasie złoży kolejną wizytę w regionie. Potwierdziła także swą obecność podczas wszelkich rozmów pokojowych, zapewniając jednocześnie o szerokim poparciu ze strony USA.
Na podstawie:
www.washingtonpost.com, www.state.gov