Kolumbia-Wenezuela: Kolejny kryzys
Hugo Chávez zagroził zamrożeniem relacji dyplomatycznych z Kolumbią po tym, jak rząd prezydenta Uribe oskarżył Wenezuelę o sprzedaż broni partyzantce FARC.
Atak Cháveza spowodowały zeszłotygodniowe doniesienia kolumbijskiego rządu o odkryciu szwedzkich wyrzutni rakiet w arsenale lewicowej FARC. Broń tę od Szwedów mieli w 1988 r. kupić Wenezuelczycy, a następnie przekazać je kolumbijskim partyzantom. Rząd Szwecji potwierdził pochodzenie broni i zażądał od Wenezueli wyjaśnień.
Bogota poinformowała w tym tygodniu, że od dwóch miesięcy próbowała uzyskać wyjaśnienia od Wenezueli w tej sprawie. „Na spotkaniu 2 czerwca minister spraw zagranicznych Kolumbii wręczył swojemu wenezuelskiemu odpowiednikowi dowód na posiadanie tych wyrzutni przez narkoterrorystów z FARC”. W tym samym dniu szef dyplomacji miał przekazać dowód na zamieszanie w sprawę trzech wysokich funkcjonariuszy wenezuelskiego.
W sprawie zabrał głos José Miguel Insulza, sekretarz generalny Organizacji Państw Amerykańskich, który zaapelował do prezydenta Cháveza, by nie wprowadzał w życie swoich gróźb i przystąpił do dialogu. Insulza wyraził ubolewanie, że w Ameryce Łacińskiej “nawet najbłahszy problem skutkuje odwołaniem ambasadorów”.
Najnowszy wzrost napięcia we wzajemnych stosunkach zaczął się dwa tygodnie temu, kiedy Kolumbia ogłosiła umowę z USA o zwiększeniu obecności północnoamerykańskich wojsk w trzech bazach i trzech portach wojskowych tego kraju. Lewicowe rządy regionu twierdzą, że poprzez politykę Uribe Stany Zjednoczone chcą zdominować region andyjski.
Jest to trzeci raz w ciągu ostatnich lat, kiedy kraje te wchodzą w ostry konflikt z powodu FARC. W 2007 roku, Chávez wycofał swojego ambasadora z Kolumbii po tym, jak kraj ten zrezygnował z jego mediacji w starciu z partyzantką. W zeszłym roku zaś, kolumbijskie wojska przekroczyły granicę z Ekwadorem podczas operacji przeciw FARC, co także poskutkowało odwołaniem wenezuelskiego dyplomaty z Bogoty. Obecny ambasador pełnił swoje stanowisko niecały miesiąc – tyle trwało najnowsze ocieplenie stosunków.
Na podstawie: O Estado de S. Paulo, El País, El Mundo, Último Segundo