Kuba i Afryka bliskimi partnerami
W ostatnich dniach Hawanę odwiedziło kilku najwyższych rangą polityków afrykańskich. Podczas spotkań z prezydentem Raulem Castro omówili oni dalszy rozwój wzajemnej współpracy oraz zasady współdziałania na forum Ruchu Niezaangażowanych (NAM).
Na przełomie listopada i grudnia br. na Kubę przybyli prezydent Ugandy Yoweri Kaguta Museveni, Tanzanii Jakaya Mrisho Kikwete, Seszeli James Alix Michel oraz Maite Nkoana-Mashabane, szefowa dyplomacji Republiki Południowej Afryki. Ścisłe relacje Hawany z krajami afrykańskimi trwają niemal od zwycięstwa rewolucji kubańskiej, a w ostatnich latach, Kubańczycy powiększyli jeszcze liczbę swoich specjalistów - głównie lekarzy, nauczycieli i inżynierów, którzy pracują w krajach Czarnego Lądu.
Jak podał hawański dziennik "Granma", głównym tematem rozmów przywódców były problemy związane z reformą ONZ, globalnym ociepleniem oraz walką z ubóstwem i głodem w krajach Południa. Kuba, wspierana przez większość krajów Trzeciego Świata opowiada się za pilną reformą najważniejszych ageng największej organizacji politycznej świata, w tym Rady Bezpieczeństwa ONZ. Kraje Południa apelują, aby rozszerzyć liczbę stałych i niestałych członków Rady i przekształcić ją tak, aby stała się nie tylko reprezentatem wielkich światowych potęg, ale również krajów rozwijających się.
Politycy ocenili, że w ostatnich latach Ruch Niezaangażowanych skupiający ponad 100 krajów Afryki, Ameryki Łacińskiej oraz Azji odzyskał swoją witalność i stał się aktywnym uczestnikiem globalnych dyskusji o modelu rozwoju świata.
Przedstawiciele krajów afrykańskich zapewniły prezydenta Castro, że wspierają dążenia Kuby w sprawie zniesienia obowiązującej od niemal półwiecza blokady Wyspy przez USA.
Ważną rolę w rozmowach odegrywała także kwestia rozwoju gospodarczego w krajach Południa. Przywódcy zgodzili się, że poważną i rokującą dobre nadzieje na realizację ideą jest budowany przez prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza Bank Południa, który zajmować się będzie finansowaniem inwestycji gospodarczych i projektów socjalnych w krajach ubogich.
"Więzy Kuby i Afryki są nierozerwalne i opierają się na wzajemnym poszanowaniu oraz solidarności. Kuba będzie kontynuować swój bliski sojusz z braterskimi narodami Afryki, której mieszkańcy są wdzięczni za okazane im przez nas wsparcie" - podsumowały ostatnie wizyty afrykańskich głów państw kubańskie media.
Na podstawie: granma.cu, cubaminrex.cu
Na zdjeciach: prezydent Ugandy Yoweri Kaguta Musevani, Tanzanii Jakaya Mrisho Kikwete oraz minister spraw zagranicznych RPA Maite Nkoana-Mashabane podczas spotkań z przywódcą Kuby Raulem Castro, Hawana, 29.11-2.12 br. za: cubaminrex.cu