Kuba i Boliwia ścisłymi sojusznikami
Prezydent Boliwii Evo Morales rozpoczął w czwartek (11.6) roboczą wizytę w Hawanie. Podczas jego spotkania z kubańskimi przywódcami będą omawienie kwestie integracji krajów latynoamerykańskich w ramach Boliwariańskiej Alternatywy dla Ameryk (ALBA) oraz współpracy dwustronnej.
"Przybyłem, aby jak zawsze wyrazić swoją solidarność z narodem Kuby i rewolucja kubańską" - powiedział boliwijski przywódca na hawsńskim lotnisku im . Jose Marti podczas ceremonii powitania z szefem kubańskiej dyplomacji Bruno Rodriguezem Parrillą.
Morales spotka się Raulem i Fidelem Castro oraz wygłosi wykład dla studentów Uniwersytetu Hawańskiego. Prezydent Boliwii zapowiedział także, że ważną częścią wizyty będą stanowić rozmowy o współpracy enegergetycznej pomiędzy krajami Basenu Morza Karaibskiego. Równolegle z roboczą wizytą boliwijskiego lidera, w stolicy Saint Kitts i Nevis - Basseterre rozpoczyna się bowiem w piątek (12.6) VI międzyrządowy szczyt organizacji PETROCARIBE, powstałej w 2005 roku z inicjatywy Wenezueli organizacji współpracy energetycznej, w której skład wchodzą: Antigua i Barbuda, Bahamy, Belize, Kuba, Dominika, Dominikana, Grenada, Gujana, Gwatemala, Honduras Jamajka, Kostaryka, Nikaragua, Surinam, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Saint Kitts i Nevis oraz Wenezuela. Na mocy porozumienia, Wenezuela po preferencyjnych opłatach rozłożonych na dogodne, rozłożone na 25 lat kredyty dostarcza ropy oraz produktów ropopochodnych na rynek karaibski. Planuje się, że do inicjatywy zostanie włączona także Boliwia.
"Zawsze bardzo wiele uczę się poprzez rozmowy z przywódcami Kuby" - oświadczył Morales po przybyciu do Hawany.
Kuba i Boliwia utrzymują stosunki dyplomatyczne od 1983 roku, ale dopiero po dojściu do władzy ekipy Evo Moralesa w grudniu 2005 roku obydwa kraje rozwinęły bardzo bliską, strategiczną współpracę.
Na podstawie: prensa-latica.cu, granma.cu
Na zdjęciu: prezydent Boliwii Evo Morales, za: wikipedia.org