Kuba i Kuwejt bliskimi partnerami
Współpraca energetyczna i inwestycyjna stanowiła główny temat rozmów, jakie w sobotę i niedzielę (17 i 18.7) przeprowadził goszczący z oficjalna wizytą w Hawanie premier Kuwejtu Nasser Al-Mohammad Al-Ahmad Al-Sabah.
Szefa kuwejckiego rządu przyjęli m. in. I wiceprezydent Kuby Jose Ramon Machado Ventura, minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez Parrilla oraz szef resortu handlu zagranicznego i inwestycji Antonio Luis Carricante. Politycy wyrazili wolę pogłębienia i zacieśnienia relacji dwustronnych, utrzymywanych od 1974 roku. W najbliższym czasie, perskie królestwo zamierza otworzyć swoją ambasadę w stolicy Kuby. W kuwejckiej delegacji znaleźli się również ministrowie najważniejszych resortów gospodarczych.
Premier Kuwejtu podkreślił, iż jego kraj, będący największym inwestorem świata arabskiego, obok współpracy w dziedzinie energetycznej i surowcowej jest również zainteresowany udziałem swoich firm w projektach rewitalizacji miast Santiago de Cuba oraz Holguin. Nasser Al-Mohammad Al-Ahmad Al-Sabah zwrócił uwagę, iż Ameryka Łacińska stanowi dla Kuwejtu nowy i atrakcyjny rynek, a takie organizacje jak Boliwariański Sojusz na Rzecz Ludów Naszej Ameryki (ALBA) oraz Wspólny Rynek Południa (MERCOSUR) mogą być ważnymi partnerami dla całego regionu Zatoki Perskiej.
Wiceprezydent Kuby zaznaczył, iż obydwa kraje z sukcesem współpracują na forum ONZ oraz Ruchu Krajów Niezaangażowanych (NAM), skupiającego ponad 100 państw Afryki, Ameryki Łacińskiej oraz Azji. Jose R. Machado Ventura przypomniał, iż kooperacja Ameryki Łacińskiej z krajami basenu Zatoki Perskiej stanowi nową jakość w polityce globalnej i może być źródłem przełamania hegemonii bogatej Północy na światowej scenie politycznej i gospodarczej. Ventura zastrzegł jednocześnie, iż fundamentem współpracy obydwu krajów jest zasada wzajemnego poszanowania modelu ustrojowego, suwerenności oraz nieingerencji w sprawy wewnętrzne.
Strony omówiły również sytuację polityczną w Azji Południowo-Zachodniej, związaną głównie z realizacją irańskiego programu nuklearnego i uchwaleniem w czerwcu br. przez ONZ czwartego już pakietu sankcji przeciwko Teheranowi. Kuba od dłuższego czasu przestrzega przez eskalacją napięcia w Zatoce Perskiej. W minionym tygodniu, były prezydent tego kraju Fidel Castro ostrzegał w swoich pierwszych od kilku lat publicznych wystąpieniach, iż próby siłowego rozwiązania problemu irańskiego mogą zakończyć się globalnym konfliktem o niewyobrażalnej skali.
Na podstawie: prensa-latina.cu, cubaminrex.cu
Na zdjęciu: premier Kuwejtu (z lewej) i I wiceprezydent Kuby podczas rozmów w Hawanie, za: cubaminrex.cu