Obraduje parlament rdzennych narodów Ameryki Łacińskiej
W stolicy Peru rozpoczęły się w poniedziałek (23.11) nadzwyczajne obrady Parlamentu Rdzennych Narodów Ameryki Łacińskiej. Posiedzenie poświęcone jest główne społecznym i ekologicznym problemom z którymi w życiu codziennym borykają się latynoamerykańscy Indianie.
Sesję parlamentu rozpoczęły w poniedziałek (23.11) wieczorem uroczytości ku czci "Pachamamy" (w języku Indian keczua "Matki Ziemi"), polegające na rozpaleniu ognisk z liści koki w starych, przedkolumbijskich ruinach znajdujących się na terenie Limy - stolicy Peru.
W obradach biorą udział przedstawiciele rdzennych narodów z Boliwii, Brazylii, Kolumbii, Ekwadoru, Gwatemali, Meksyku, Wenezueli oraz innych krajów regionu. Swoje wystąpienia wygłoszą także indiańscy posłowie do parlamentu peruwiańskiego oraz liderzy miejscowych stowarzyszeń i organizacji społecznych.
Uczestnicy spotkania wskazują, że głównym żródłem konfiktów społecznych dotykających latynoamerykańskich Indian jest agresywna działalność międzynarodowych korporacji zajmujących się wydobyciem minerałów oraz surowców paliwowych na terenach nadaamazońskich, należących tradycyjnie do wspólnot ludności rdzennej. Liderzy Indian z Ameryki Łacińskiej dążyć będą do wprowadzenia w swoich krajach administracyjnego zakazu inwestycji globalnych korporacji na terenach zamieszkiwanych przez skupiska ludności indiańskiej. W ostatnich miesiącach, w protestach amazońskich Indian przeciwko ekspansji międzynarodowych koncernów zginęło ponad 30 osób.
Kolejnymi zagadnieniami, którymi zajmie się indiański parlament będą problemy związane z dwujęzyczną edukacją ludności rdzennej, kwestie dialogu międzykulturowego oraz zagadnienia związane z ochroną zdrowia południowoamerykańskich Indian.
"To właśnie ostrość konfliktów społecznych i ekologicznych zmusiła nas do zwołania nadzwyczajnej sejsi parlamentu rdzennej ludności Ameryki Łacińskiej" - poinformowała w wywiadzie dla latynoamerykańskich agencji prasowej członkini zgromadzenia, Ilarya Supa z Peru.
"Nasz parlament działa w celu powiększenia zakresu wolności, pokoju, sprawiedliwości, równości, poszanowania praw człowieka oraz zabezpieczenia rozwoju socjalnego rdzennych narodów naszego kontynentu" - podsumowała peruwiańska poseł.
Specjalne posłania do obradujących skierowali m. in. prezydenci Boliwii Evo Morales oraz Wenezueli Hugo Chavez.
Na podstawie: prensa-latina.cu, abn.info.ve